3 otázky pro... Václava Kuneše, tanečníka, choreografa a uměleckého šéfa 420 PEOPLE

3 otázky pro... Václava Kuneše, tanečníka, choreografa a uměleckého šéfa 420 PEOPLE

3 otázky pro... Václava Kuneše, tanečníka, choreografa a uměleckého šéfa 420 PEOPLE

Vaše nejnovější premiéra, jež se odehraje 13. a 14. 5. v Divadle Archa nese název Wind-up, což volně přeloženo znamená jakési natažení či navinutí. Můžete nám prozradit, co konkrétně vás inspirovalo k vytvoření této inscenace?

Nebo také česky 'napnelismus', tuším, že to použil už Jan Werich:) Ale není to o 'věcech', je to o nás, o lidech. Jsme napnutí, napružení, někdy stačí málo a člověk zkrátka vybouchne. A co nás k tomu vede? Co mě k tomu vedlo? To Vám neřeknu:) Jako ostatně vždy je to velmi osobní záležitost, která ale slouží jen k té inspiraci. Proč děláme věci tak složitě, když některé jdou udělat i lehce. A pak se i pousmějeme, když zjistíme, jak dlouho jsme se mlátili hlavou o zeď. Nebrat se tak vážně a umět si ze sebe udělat legraci, to jsou všechno věci, které mě inspirovaly. Zkrátka se s tím a sami se sebou moc ne***.

Autorem hudby a organickou součástí inscenace je stejně jako v případě vašeho představení REEN hudebník Amos Ben-Tal. V čem má pro vás práce s živou hudbou přímo při vzniku choreografie svá úskalí a v čem naopak své výhody?

Letos Amos živě nebude:) Řekli jsme si už dávno, že zkusíme vytvořit jinak vrstevnatou muziku, abychom se neopakovali. Spolupráce se skladatelem je pro mě momentálně témeř nezbytná, naskýtá spoustu prostoru pro citlivější vystižení timingu, nálad, emocí a pocitů. I když Český lev byla výjimka:) I při tvoření představení Máj s Davidem Prachařem byla spolupráce jak s Pavlem Fajtem, tak s Ondřejem Anderou prostě od začátku jasná a bez toho si to neumím představit.

Jste známý svou otevřeností vůči laické i odborné veřejnosti, ostatně diskuse s diváky po představeních 420PEOPLE nebo workshop pro taneční kritiky, mapující vznik choreografie REEN jsou u nás počiny doposud spíše ojedinělé. Na co se od vás v této oblasti můžeme těšit do budoucna a při ohlédnutí zpět, jak byste tuto vaši iniciativu vůči publiku zhodnotil?

Otevřenost vůči divákům i odborné veřejnosti beru jako samozřejmost. Umění je přeci o tom umět se podělit, v první řadě s divákem. O spolupráci, o inspiraci, o hledání. Stačí tak málo, stačí umět naslouchat, být vnímavý. Například workshop pro taneční kritiky zcela určitě zopakujeme. Bohužel jsou momenty, kdy pro nezávislou skupinu, jakou je 420PEOPLE jsou některé věci nad rámec našich sil a možností, ale nepřestáváme věřit, že se vše zlepší. Někdy je to prostě napnuté více, někdy méně. A teď to bylo zkrátka dost Wind-up:) Foto: 420 PEOPLE

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: