Encounters - jedinečné setkání


Drobně trhavé, téměř stroboskopické jsou pohyby, kterými japonský tanečník a choreograf, Saburo Teshigawara, zahájil své sólové vystoupení v prázdném černém prostoru Divadla Archa. Vnesl na scénu záhadnou energii plnou časových tempových změn i zastavení. V každém jeho pohybu vidíme letitou zkušenost, absolutní jistotu i preciznost každého, i toho nejmenšího gesta. Reaguje na kulisu zvuků i ruchů velkoměsta, jako by ho vyrušovaly z jeho taneční meditace a vnitřního světa. Hudebně pracuje s motivy klavírního koncertu W. A. Mozarta - klasickou hudbu zcela miluje a často se k ní vrací ve svých dílech. Tento všestranný umělec nemá potřebu šokovat, na jevišti mu stačí být a autentičnost sdělení je v jeho neuvěřitelné jevištní prezenci. A to je dar, který každý nemá. Zajímavé je, že se nehlásí k tradici japonského butó. Jeho choreografický styl je nezvykle klouzavý, plynulý i zdánlivě málo technický. To jsme mohli posoudit v dlouhém duetu Scream and Whisper z roku 2005. Oba interpreti, Rihoku Sato, zřejmě kultovní Teshigawarova tanečnice, a Václav Kuneš, se potkali na jevišti po sedmi letech. Nejdříve jsou spolu, světelný koláč je objímá a zcela je pohlcuje. Pak je opět světla rozdělují i spojují. Přestože jde o zcela intimní dialog, dialog nářků, šeptání, vzlyků i smíchu i snad určitého šimrání a hlazení, ale také nedorozumění i rozchodu - odehrává se bez jakéhokoliv fyzického dotyku a zcela bez hudby. Za tento duet byli oba umělci ohodnoceni mezinárodní Cenou za nejlepšího tanečníka roku 2005 v Cannes.

Při této festivalové výjimečné události, kdy Saburo Teshigawara konečně přijal pozvání do Prahy, jak od Václava Kuneše, tak i od vedení festivalu Tanec Praha, si zatím můžeme jen domýšlet, jaké jsou další Teshigawarovy kompozice. Kromě svých několika sólových kusů pracuje většinou pro větší skupinu tanečníků. Škoda je, že finanční prostředky a asi i časové možnosti nedovolily, aby celá tokijská skupina Karas mohla právě tady ukázat svoji novou práci. Paradoxem je, že právě v Praze i zkoušeli a odsud pokračují v cestě dál.

Uvedeno 23. a 24. 6. 2012 v Divadle Archa spolu s Wind-up (chor. V. Kuneš).

 

Encounters
Choreografie: Saburo Teshigawara
Účinkují: Saburo Teshigawara, Václav Kuneš, Rihoko Sato

Autor: Marcela Benoniová
 
 

Saburo Teshigawara, Divadlo Archa, Václav Kuneš, Encounters, Scream and Whisper, Tanec Praha 2012

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: