15.6.2007

Cena Sazky za objev v tanci: Ioana Mona Popovici

Včera večer proběhlo v Sazka Areně slavnostní předání cen udílených v rámci festivalu Tanec Praha. V hlavní kategorii, tedy za „objev v tanci“, získala ocenění a částku 400 000 korun na nový projekt rumunská choreografka Ioana Mona Popovici za své sugestivní představení Portrét. Cenu získala se značnou převahou, ale porotu zaujala i ostatní díla. Na druhém místě se na pomyslném žebříčku umístila Dora Hoštová s Arkánem a na třetím Jana Hudečková a Marta Trpišovská se společnou choreografií S kůží na trh.
Čtrnáctičlenná porota letos také podruhé udílela Cenu za interpretaci, získala ji Anna Caunerová, která tančila v choreografii Portrét. Oficiálního předání se večer dočkala také divácká cena České taneční platformy, známá již před zahájením festivalu, která putovala k Janu Kodetovi za choreografii KEVEL, což je součást jeho představení (e)motion pure.
Druhá polovina večera patřila netrpělivě očekávanému vystoupení Compagnie Marie Chouinard s bezmála hodinovým představením Svěcení jara a Symfonickému orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Jana Kučery, který taneční vystoupení živě provázel. Diváci byli hudbou i choreografií strženi a odměnili všechny účinkující dlouhým potleskem.

Nahoru

13.6.2007

Nominace na Cenu SAZKY

Během večera 14. června bude SAZKA ARENA svědkem dvou dlouho očekávaných událostí. Jednak vystoupení proslulého souboru Compagnie Marie Chouinard s představením Svěcení jara, jednak předání Ceny Sazky za objev v tanci.

Letos jsou nominováni Dora Hoštová za choreografii Arkánum, Jana Hudečková a Marta Trpišovská za představení S kůží na trh, Jan Kodet za KEVEL a rumunská choreografka Ioana Mona Popovici za Portrét. Cena Sazky je spojena s částkou 400 000 korun, která je určena na podporu provedení nové autorské choreografie. Částka byla původně o sto tisíc nižší, ale minulý rok byla navýšena.

Cena je udílena od roku 2002. V prvním ročníku ji získal Petr Tyc za choreografii To málo, co vím o sylfidách, finanční částku spojenou s cenou však nevyužil. V roce 2003 to byla Kristýna Celbová s choreografií Agáta 19, která pak představila další projekt pod názvem Místnost H. Jako další ocenění získala Petra Hauerová za Noční můru a finanční příspěvek využila k přípravě multimediální choreografie Turing Machine. Veronika Knytlová a Tereza Ondrová, čili taneční duo VerTeDance, získaly cenu předloni za úspěšnou choreografii Tichomluva a ocenění zužitkovaly v podobě rodinného tanečně-divadelního představení The Brave. Minulý rok byl „objevem v tanci“ Jaro Viňarský se svou choreografií Posledný krok pred.

Zároveň s touto velkou cenou je udílena také Cena za interpretaci, která je o něco mladší, v rámci festivalu ji teprve od loňského roku udílí společnost Via Perfecta. Letos jsou nominovány dvě tanečnice: Anna Caunerová a Marta Trpišovská.

Minulý rok cenu získala Lea Čapková, členka skupiny NANOHACH.

Nahoru

7.6.2007

Představení v Karlíně proběhlo úspěšně a předávala se i cena

V Hudebním divadle Karlín se včera uskutečnil první z vrcholů festivalu – vystoupil zde dlouho očekávaný kanadský soubor Compagnie Marie Chouinard. Večer slavnostně uvedl ministr kultury Václav Jehlička spolu s velvyslancem Kanady Michaelem Calcottem. V rámci večera byla zároveň poprvé udělena Cena časopisu Respekt za nejsilněji ztvárněné téma v tanci. Tuto cenu získal režisér Viliam Dočolomanský a jeho soubor Farma v jeskyni za dílo Čekárna. Dalšími nominovanými byli Ioana Mona Popovici za choreografii Portrét (ve spolupráci se souborem NANOHACH) a duo Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup za představení O Jeníčkovi a Mařence.

Nahoru

5.6.2007

Informace

Vstupenky pro tento týden na představení TANCE PRAHA jsou již vyprodané. Poslední volná místa lze sehnat jen na neděli 10. června S kůží na trh v  divadle Ponec, choreografie Marta Trpišovská a Jana Hudečková.

Nahoru

5.6.2007

Slavnostní zahájení festivalu

„Praha nyní zažívá dvě významné události. Jednou je návštěva amerického prezidenta Bushe a druhou zahájení festivalu TANEC PRAHA.“
Těmito slovy uvedl 4. června náměstek ministra kultury Adolf Toman pražskou část festivalu TANEC PRAHA. Za celé ministerstvo kultury ocenil dlouholetou úspěšnou organizaci festivalu a společně s Yvonnou Kreuzmanovou, zakladatelkou TANEC PRAHA, popřáli všem umělcům do letošního XIX. ročníku mnoho štěstí.

Tato naděje však nevydržela příliš dlouho, hned v druhé choreografii večera se s ruskou tanečnicí Maria Greyf utrhla ze zdi závěsná konstrukce a tanečnice si zranila ruku. Vzhledem k akrobaticky náročné choreografii  měla vlastně štěstí v neštěstí, že zranění odnesla pouze ruka. Doufejme, že tímto byly všechny nepříjemné zážitky festivalu vyčerpány a zbylá představení se obejdou bez podobných problémů. Bohužel, vystoupení ruského souboru Chelyabinsk Contemporary Dance Company s choreografií Audrey muselo být dnes i zítra zrušeno.

Nahoru

2.6.2007

Představení Compagnie Marie Chouinard v Karlíně vyprodáno

Vstupenky na představení Compagnie Marie Chouinard, které se koná 6.6. v Hudebním divadle Karlín, jsou vyprodané. Diváci si ještě mohou zakoupit lístky na 14. června, kdy proslulý kanadský soubor vystupuje v Sazka Areně. V karlínském divadle budou uvedeny choreografie Preludes by Chopin a Chorale, v Sazka Areně pak choreografie Svěcení jara (The Rite of Spring), kterou živě doprovodí stočlenný Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Vyprodané jsou nyní i lístky na zahájení festivalu 4.6. v divadle Ponec.

Nahoru

31.5.2007

Zahájení festivalu Tanec Praha 2007

Tanec Praha 2007 je mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla. Začíná již  v pátek 1. června v Ostravě. V Praze se naplno rozběhne v pondělí 4. června, jak podotkla na tiskové konferenci dne 30. května zakladatelka a dramaturgyně minulých ročníků festivalu Yvona Kreuzmannová a nová ředitelka Marta Lajnerová.

Festival, který se letos koná již po devatenácté, se stává tradicí. Přes malou propagaci se těší velkému zájmu ze strany diváků jak laické, tak odborné veřejnosti. Na některá představení jsou vstupenky již zcela vyprodány.

Festival bude v Praze zahájen 4. června v domovském divadle Ponec představením složeným z děl čtyř zajímavých evropských choreografů. Bohatá taneční nadílka prvního večera se skládá z díla Arkánum – tanečnice a choreografky Dory Hoštové /CZ/, Audrey – tančí ruský soubor Chelyabinsk Contemporary Dance Company, The lizard’s skin -  španělské tanečnice Roser López Espinosa a jako poslední se představí choreografie Herr K. Müh od německé performerky Susanne Martin. Tanečnice vystupuje v latexové masce padesátiletého muže a vtěluje se do něj. Tančí jako muž a pomocí výstižných pohybových stereotypů odkrývá jeho identitu.

Proběhnou také další podobně laděné večery, kde se představí mladí světoví choreografové. Tyto večery nesou název Evropská taneční laboratoř.

Evropské taneční laboratoře, které představují současné taneční směry, uvidí také publikum v regionech. V letošním roce je mimopražský program velice bohatý. Během třinácti večerů se budou konat představení v Brně, Ostravě, Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Pardubicích a  Táboře.

6. června se může publikum těšit na první z vrcholů letošního festivalu. V Hudebním divadle Karlín poprvé zatančí světoznámý soubor Compagnie Marie Chouinard. Tato zajímavá a provokativní světová taneční skupina představí choreografie Chorale a 24 Preludes by Chopin.

Zlatým hřebem festivalu je představení, které se bude konat 14. června v Sazka Areně, kde uvede legendární kanadský soubor choreografii Svěcení jara s živým hudebním doprovodem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Během večera bude předáno ocenění Cena Sazky 2007.

Festival Tanec Praha 2007 je největší událostí roku soudobé taneční tvorby. Představí se 21 tanečních souborů z celého světa s nejzajímavějšími směry současného tance.  

                                                                                 Lenka Trubačová

 

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: