Další informace o festivalech najdete v Databázi tance

Hledejte aktuální ročníky festivalů v sekci Akce http://www.databazetance.cz/akce/

Hledejte přehled všech festivalů v sekci Festivaly http://www.databazetance.cz/festivaly/

www.databazetance.cz

Nahoru

DANCE Life! 2018

9.-11.11. 2018 Brno

DANCE Life! je největším setkáním tanečníků, fanoušků tance a tanečním festivalem v ČR a střední Evropě. I letos se můžete těšit na lektory několika desítek tanečních stylů, workshopy v tanečních studiích, taneční představení, soutěže, show. V sobotu 10. listopadu v pavilonu A se pokusíme překonat taneční rekord - tentokrát s Ondřejem Sokolem, Romanem Šebrlem a Andreou Verešovou.

Na ročník 2018 připravujeme zhruba 100 tanečních workshopů a 9 tanečních soutěží. V tanečních show se můžete těšit na ohnivé a světelné představení Pyroterra a maorský bojový tanec haka.

https://www.bvv.cz/life/program-dance-life/page:1/

Nahoru

Hybaj ho! 2018

9. ročník festivalu slovenského současného tance

Studio ALTA, U Výstaviště 21, Praha 7

25. - 28.10. 2018

https://www.hybajho.cz/

Nahoru

Mime Fest 2018

Polička 18. - 22. září 

MIME FEST je mezinárodní festival mimického divadla. Představuje spolupráci se zahraničními festivaly, školami a významnými institucemi oboru mimického umění. Zapojuje je do širšího evropského kontextu a otevírá nové možnosti setkání umělců. Dramaturgie programu se zaměřuje na profesionální umělce a široký okruh forem mimického divadla. Jeho hlavní součástí je podpora mladé generace a  edukativní činnost – workshopy a semináře vedené odborníky určené jak pro studenty uměleckých škol, tak pro veřejnost. Díky tomu se MIME FEST stává unikátní platformou rozšiřující přehled o dění současného umění pantomimy ve světě.

Festival je od roku 2015 držitelem prestižního ocenění nejlepších evropských festivalů – značky EFFE.

Více info na: http://mimefest.cz/

Alta - 10 LET V POHYBU

SOUBOJ TANEČNÍCH TITÁNŮ 20. - 23.8.2018
Hvězdy současného světového tance a spřízněné duše ALTY Julyen Hamilton, Jaro Viňarský, Peter Šavel, Stano Dobák, Renan Martins a Rasmus Ölme připraví u příležitosti prvních kulatin ALTY sérii tréninků, neformálních setkání a veřejných impro jamů.

Další program:
12.9. 16:00 / ALTA by Altík + Sára Märcová

13.9. 19:30 / ALTA by ME-SA

14.9. 19:00 / ALTA by technici 

15.9. 18:00 / ALTA 10×10 
Desetiletí oslavíme desetiminutovkami v podání našich místních či spřátelených umělců: Lucia Kašiarová &Tereza Ondrová, Ufftenživot, Marie Gourdain & tYhle, Jana Novorytová & Bára Látalová, Vojta Švejda & Tomáš Procházka, Peter Šavel, Lenka Tretiagová & TS Light, Holektiv, Markéta Jandová & Andrea Miltnerová. Moderují Michal a Marta Vodenkovi.


15.9. 20:00 / ALTA10 párty

Letní Letná 2018 - Praha - Letenské sady

XV. Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla 15. 8. 2018 - 2. 9. 2018

Letní Letná - festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Do Prahy přiváží ty nejlepší soubory z celého světa. V průběhu třinácti ročníků představila nejen prestižní soubory z celé Evropy, ale uvedla také umělce z Austrálie, Kanady, Mexika či Uruguaye. Festival přivezl takové špičky světového nového cirkusu jako jsou například soubory Cirque Ici, Cirque Trottola, Les Colporteurs, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Cirque Baroque, Cahin Caha, Malabar, Atelier Lefevreu & André, Cie Galapiat, Le Boustrophedon Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Inextremiste, La Compagnie du Poivre Rose, NoFit State Circus, Compagnie Rasposo a další.

Letní Letná je jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Festival se poprvé konal v roce 2004 a během třinácti let se stal nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy - stal se akcí, která u nás nemá obdoby. Atraktivita festivalu neustále roste – v prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2016 jich na více než 140 představeních bylo již přes 40.000.

Více najdete na http://www.letniletna.cz/2018/program?filter=night

FESTIVAL KOMEDIANTI V ULICÍCH 2018

8. ročník mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře - KOMEDIANTI V ULICÍCH, který se koná od 3. - 5.8. 2018

KOMEDIANTI V ULICÍCH je mezinárodní festival pouličního divadla ve městě Tábor, který vznikl  v roce 2011. Svou poetikou je jedním z mála českých festivalů, který prezentuje moderní pouliční divadlo v centru památkové rezervace. Nabízí dramaturgii zaměřující se na trendy reflektující současné pouliční umění doma, ale i v zahraničí. Jeho doménou jsou cirkusová umění, klauni, pantomima, loutky, pohybové divadlo, interaktivní představení, dílny nebo hudba.

Během posledních ročníků na festivalu vystoupili přední soubory a umělci z České republiky, např. La Putyka, Farma v jeskyni, Tantehorse, Teatr Novogo Fronta, Iva Bittová, Lenka Dusilová, Xavier Baumaxa, Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem, atd. Zároveň zde vystoupili zahraniční soubory a umělci ze Slovenska, Polska, Německa, Francie, Švýcarska, Belgie, Ruska, Slovinska, Kuby, Jižní Koreje nebo i Afriky.

Hlavním pořadatelem je město Tábor a spolupořadatelem MIME PRAGUE. Dramaturgii programu pravidelně připravuje Radim Vizváry.

Podrobný program a více informací najdete na: www.komediantivulicich.cz

Nahoru

ProART Festival 2018

Mezinárodní workshop festival tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších performing arts

ProART Festival se pravidelně koná od roku 2004 v červenci v Brně a Praze (do roku 2016), dvou největších městech České republiky. V dalších letech se festival konal také  ve Weinbergu (AT), aktuálně pak v Liberci, Plzni a Valticích.

FESTIVAL 2018

HISTORIE FESTIVALU

Festival se formálně skládá ze dvou částí. Prvním z nich jsou umělecké ateliéry, resp. workshopy, které nabízejí profesionálům i široké laické veřejnosti výuku v disciplínách - tanec, herectví, zpěv a fotografie, resp. nejnověji klavír, kytara, kresba a kreativní psaní. Kurzy probíhají přes celý den, jsou odstupňovány podle obtížnosti, přičemž každý účastník si může denní rozvrh nakombinovat sám. Týdenní výukový blok pak končí ukázkami na jevišti divadla, kde je veřejnosti i vlastně všem účastníkům navzájem představen výsledek týdeního snažení.

Druhou částí festivalu je večerní program, který představuje pedagogy – aktivně činné umělce – v ukázkách z jejich repertoáru a navíc zve i další hosty v koncertních, tanečních či divadelních představeních.

Smyslem ProART Festivalu je otevřít mladým a talentovaným lidem dveře ke společnému tvoření na širokém poli divadla a umění jako takového. Naším předobrazem je světoznámý rakouský festival Impulstanz, jenž probíhá v létě po dobu pěti týdnů a paralelně s workshopy nabízí to nejlepší z evropského tanečního dění na jevištích těch nejlepších vídeňských divadel. Jejich program je však výhradně taneční a pohybový. Naší filozofií se cítíme inovativní v tom, že chceme mít širší záběr, být komplexnější a otevřenější všem divadelním žánrům a lidem kolem nich. Připomeňme, že naše filozofie se zrodila v koncentračním táboře Terezín, kde na následky neschopnosti komunikace zahynuly desítky tisíc lidí. Proto chceme naším festivalem především komunikovat, vybízet ke komunikaci a přiblížit se divákovi jako takovému. Nechceme být v žádném případě patetičtí, ale z vlastních zkušeností je nám zřejmé, že ignorace a nezájem o umění a schopnosti druhých je patrný zejména v českém divadelním světě. Zeptejte se tanečníka, kolik navštíví divadelních či operních produkcí ročně. Zeptejte se herce…

Nahoru

Festival Za dveřmi 2018

Na koho se můžete od 13. do 18. července 2015 těšit?

Do Prahy přijede španělský soubor Compagnie La Tal, kteří koncem ledna 2015 získali ocenění za nejlepší pouliční představení na největším veletrhu umění v německém Freiburgu. Mezinárodní Serious Clowns tvořený Adamem Readem, který tvořil se slavným Cirque du Soleil, a Fyodorem Makarovem, spolupracovníkem Slavy Polunina. Francoužští Cie Underclouds se představí s večerní open air performance FUNAMBUS. V Čechách vůbec poprvé představíme mezinárodní projekt Brána do fantazie a se svým šapitó dorazí Teatro Tatro s doslova mistrovským dílem Mistr a Markétka. Festival se neobejde ani bez českých mistrů v oboru. Těšte se na dětské Angelky v podání Lucie Kašiarové a Vandy Hybnerové nebo chůdaře Long Vehicle Circus s úplně novou Alenkou v říši divů v režii Viktorky Čermákové. Další soubory, které na festivalu vystoupí, zveřejníme už brzy. Jako každý rok se ale jistě bude lítat ve vzduchu, tančit na chůdách, zpívat a muzicírovat!

Na prázdniny jsme pro děti v rámci festivalu připravili nabitý program. Vyrobí si loutky, navštíví kabinet kuriozit, naučí se chodit na chůdách a nebude chybět ani loutkoviště – originální konstrukce loutkových divadýlek, kde si každý může vyzkoušet, jaké to je hrát loutkové divadlo. A samozřejmě spoustu divadelních představení! Program zveřejníme už zanedlouho!

Objevte Prahu z jiného pohledu a naučte se více o pouličním divadlu pod vedením nejlepších zahraničních lektorů! V rámci festivalu Za dveřmi jsme pro vás připravili výjimečnou příležitost - workshop MIGRAR, který povedou - umělecký vedoucí legendárního divadelního spolku Kamchàtka - Adrian Schvarzstein (Adriana znají návštěvníci festivalu Za dveřmi např. jako Zeleného mužíka) a Cristina Aguirre. 

Nultý bod 2018

Během červencového týdne 16.7 - 21.7 se znovu potkáme v Divadle v Celetné, ve Werichově vile, v zahradě Werichovy vily a v prostoru Národní galerie.

V programu vystoupí kanadská tanečnice Daina Ashbee s představením Pour, v němž s neuvěřitelnou upřímností konfrontuje sebe i diváka s touhou po osvobození, vystavení se bolesti i dosažení katarze. Německý oborový časopis TANZ ji v roce 2018 zařadil mezi 25 jmen taneční světové scény, které je nutné sledovat. Další zahraniční akvizicí bude italsko-anglická dvojice vystupující pod jménem Igor and Moreno, kteří zazářili v roce na festivalu Aerowaves 2015, jenž měl za následek zařazení do prestižních programů tanečních festivalů čítající tři kontinenty. Bude to nejen taneční, ale i hudební zážitek, neboť v představení Idiot Syncracy hraje nezastupitelnou roli zpěv. Oproti tomu projekt Soni Ferienčíkové, Márii Júdové a Alexandra Timpau upřednostňuje propojení video konceptu, hudby a tanečního minimalismu. Doslova diváky roztočí v opakujících se rotacích příběhu, v němž se generační určení osudově prolínají. Dalším účastníkem je španělský loutkář a performer David Espinosa, který neodolatelně zazářil v programu slavného festivalu London Mime a který minimalistickým představením Mi Gran Obra (Moje skvělá práce)) očaroval nejednoho staršího i mladšího diváka. Jeho představení s mikro hračkami nám připomíná, že osudové, velké události a příběhy se dají vyprávět s minimálními prostředky, aniž by vyprávěný příběh ztratil napětí a magičnost. Program doplňuje práce Miřenky Čechové, která se osobně představí v Miss AmeriKa,  v rapovém muzikálu osobní zpovědi jejiho alter ega McKenzie Tomski. Dalším jejím počinem bude performativně-hudební instalace, která proběhne v rámci výstavy Kathariny Grosse Zázračný obraz pořádanou Národní galerii. Program festivalu, jenž se line v duchu tématu intimity, dokreslí představení Spitfire Company Constellations II., v němž zazní nepostihnutelné tóny podvědomí formující touhu po sblížení a doteku. Novinkou v programu bude dvoudenní hudební line-up složený Djkou, aktivistkou a rozhlasovou reportérkou Mary C. A již každoroční součástí bude edukativní workshopový týden Performing Arts for the Future, který je otevřen profesionálům i studentům. 

Festival KoresponDance 2018

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu27. 6. 2018, Praha13.–15. 7. 2018, Žďár nad Sázavou

Festival KoresponDance je součástí evropského projektu KoresponDance Europe, zahájeného a řízeného občanským sdružením SE.S.TA., Centrem choreografického rozvoje.

Projekt KoresponDance Europe byl zahájen v roce 2009 festivalem v Praze. Čtyři produkce zaplnily divadlo Komedie. Toméo Verges (ES) vzal diváky z kavárny až do vstupní haly divadla v čele se svými umělci s maskou kuřat v českých lidových krojích. Serge Ricci (FR) uvrhl vstupní halu do tmy před prezentací epické a rytířské fresky v divadle. Helge Letonja (DK) a Mariko Tanabe (KA) uvedli premiéru svého společného představení uzavírajíce festival, který byl zároveň příležitostí pro českou veřejnost seznámit se s jedním z partnerů projektu.

V roce 2010 nás festival zval opět do Prahy na francouzsko-švýcarský subtilní akt Dominiqua Boivina. Projekt Suzon Holzerové a Mariko Tanabeho pak představil generace fantastických tanečnic na pódiu La Fabrika v Praze.

Rok 2011 byl svědkem vrcholu tohoto evropského projektu s festivalem cestujícím mezi Brémami, Paříží, Bratislavou, Prahou a Brnem. V České republice festival zaplnil vybraná divadla a do jeho programu patřily i výstavy, nejrůznější setkání a diskuse. Jak účinkující, tak i veřejnost se v závěru sešli poté, co díky festivalu prožili intenzivní umělecké momenty.

Ročník 2012 se konal v Praze, Brně a Jablonci nad Nisou a jeho hlavní téma bylo: Korespondence z minulosti do současnosti. Program vyvrcholil představením Marthy Mooreové (USA) a podmanivou show Andrey Miltnerové (GB / CZ) a Albana Richarda, stoupající francouzské hvězdy v divadle Alba.

Rok 2013 postavil před festival novou výzvu - KoresponDance je první mezinárodní festival profesionálního současného tanec a pohybového divadla pořádaný na Vysočině ve Žďáru nad Sázavou. Datum se brzy ustálilo: 5. července. První rok festivalu přilákal 1000 diváků na šest českých, francouzských a anglických představení. Hvězda Dominique Boivin (FR) představil svůj Něžný bagr, který se stal diváckým hitem festivalu. Umělci byli s místními obyvateli města jako jedna rodina: Pierre Nadaud, Halka Třešňáková, Hana Polívková, Andrea Miltnerová, Jean Gaudin. Místní dobrovolníci pracovali tvrdě, vytvořila se partnerství - a to byl jen začátek!

Druhý ročník v roce 2014 ve Žďáru nad Sázavou přilákal asi 1500 diváků. Nejrozsáhlejší mezinárodní program s aktivitami zahrnujícími místní obyvatele všech věkových kategorií. Letní tábor pro děti, dílny, cyklojízda městem, akce pod širým nebem, představení na zámku a kolem garáže; taneční a hudební představení zahrnující profesionály, amatéry i děti.

2015 - nová výzva. Tři dny festivalu, 9 mezinárodních představení na vysoké úrovni ze Švýcarska, Francie, Španělska, Slovenska a z České republiky, některé za účasti místního obyvatelstva. Bohatý paralelní a interaktivní program zapojuje obyvatele Žďáru nad Sázavou, kteří o něj mají zájem. Mimo jiné letošní program představí fantazii a humor bratří Formanů s jejich Obludáriem, LU.MEN Dominiqua Boivina - hydraulickou zvedací plošinu a tři účinkující nebo fascinující oživlou sochu Abscisse Jordiho Gali ze Španělska.

Pro rok 2016 je tématem festivalu dialog mezi scénografií a pohybem.

Tanec Praha 2018

V roce 2018 slaví festival TANEC PRAHA 30 let! Významné jubileum bychom rádi oslavili účastí zcela hvězdných osobností a zároveň poutavou konfrontací současných tanečních projevů Evropy a jiných kontinentů. Smělé plány balancují mezi vzpomínkami a impulzy posledních let, známými osobnostmi i objevováním nových talentů. Pokračujeme v duchu loňského motta Tancem proti předsudkům, letos navíc i dalšího výstižného podtitulu: Na věku nikdy nezáleželo méně.

Hlavními událostmi festivalu budou inscenace Jiřího Kyliána, dále renomovaného izraelského choreografa působícího ve Francii Emanuela Gata s názvem „SUNNY“ a dílo korejské choreografky Eun-Me Ahn „Dancing Grandmothers“. Jako dárek k jubilejnímu ročníku chystáme publikaci i retrospektivní výstavu.

PROGRAM najdete ZDE.

TANEC PRAHA – Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla – je jednou z největších událostí v kulturním kalendáři ČR. Od roku 1989, každoročně v červnu, festival představuje pestrost a kvalitu aktuální zahraniční a tuzemské taneční scény, dává prostor pro experiment i přesah do jiných žánrů, podporuje vznik nových děl coby koproducent. Program, oslovující širokou i odbornou veřejnost (od dětí po seniory), je strukturován do programových linií, jako jsou Události sezony (zásadní soubory a osobnosti světové taneční scény na zahájení/zakončení festivalu), koprodukce festivalu v mezinárodní spolupráci, TANEC PRAHA DĚTEM, Dance NEW´s (prostor mladým talentům např. z platformy Aerowaves), TANEC PRAHA STUDENTŮM, VEN.ku TANCI (tanec ve veřejném a netradičním prostoru) ad. V současnosti je programová nabídka festivalu uváděna ve 20 městech a obcích, in-door i out-door.

MoveFest Ostrava 2018

23. - 27. května 2018 v Cooltour Ostrava

Move fest je festival současného tance a nového cirkusu. V průběhu několika dní se vám v Ostravě otevře možnost vidět ta nejkvalitnější a nejlepší představení z celého Česka.

Cirk-UFF 2018

31.5. - 3.6. 2018 v Trutnově, centrum UFFO a okolí

Cirk-UFF je mezinárodní festival nového cirkusu, jehož první ročník proběhl v roce 2011. Během své krátké existence si získal značné renomé nejen v ČR, ale i v zahraničí. Cílem je každoročně přivést do Trutnova to nejlepší z českého prostředí a předvést i progresivní zahraniční soubory, které určují směr vývoje současného cirkusu a pouličního umění.

Více informací na: http://www.cirkuff.cz

Fun Fatale 2018

11. - 15. 4. 2018 v Praze, dále v Jihlavě, Brně a Bratislavě

Ojedinělý mezinárodní festival současného cirkusu, na němž se představí pouze ženy. Jde hlavně o sólistky a menší soubory v inscenacích, které hledají nové formy pohybového umění. Kukátko do opery můžete nechat doma, u nás sedí všichni blízko. 

https://funfatale.cz

Divadelní svět Brno 2018

Mezinárodní festival 

24.–28. května

Mottem pro rok 2018, který je stoletým výročím oslav české státnosti, se stal pojem „Svoboda?!“

Provokatér Oliver Frljić, Divadlo bratří Formanů a další... během pěti divadlem nabitých dní můžete zhlédnout více než čtyřicet představení předních souborů z Česka, Polska, Slovinska, Srbska, Holandska, Slovenska či Spojených států amerických.

Více info a program: www.divadelnisvet.cz

Česká taneční platforma 2018

4. - 7. dubna 2018 v Praze

Festival Česká taneční platforma, který představuje každoročně to nejlepší z české taneční scény za poslední rok, je vyhledáván nejen českým publikem, ale především tuzemskými a zahraničními profesionály. Platforma je skvělou příležitostí pro networking - vybízí k intenzivnímu navázání mezinárodních i národních kontaktů a následné spolupráci.

Dramaturgická rada tvořená nezávislými odborníky z taneční oblasti (kritici, kurátoři, producenti, zástupci tanečních škol apod.) vybírá přibližně 10 nejzajímavějších představeníuplynulého roku.

Kořením platformy je bohatý doprovodný program jako Meet the Artists, site-specific projekty, Choreografické fórum, diskuse, prezentace a mnoho jiného.

http://www.tanecniplatforma.cz

Bazaar 2018

Divadelní a taneční festival v Praze

Čtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar uvede od 16. do 18. března 2018 představení a ukázky z výrazných performancí ze střední, východní a jižní Evropy.

Tématem letošního ročníku je hledání vlastního hlasu v rámci komunity a komunikace menšinových témat většinové společnosti. Festival zahájí inscenace One Gesture polského souboru Nowy Teatr v režii známého divadelního inovátora Wojteka Ziemilského. Vrcholem programu bude opět Sobotní Bazaar, přehlídka ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců z ČR, Polska, Rakouska, Francie, Slovinska a dalších zemí.

Kompletní program najdete na www.alfredvedvore.cz/cs/bazaar.

Malá inventura 2018

festival nového divadla

Praha 21. - 28. února 2018

16. ročník

Festival nového divadla si za 16 let své existence vybudoval nezastupitelné místo na české divadelní scéně. Hlavním smyslem jeho konání je upevňovat postavení nového divadla před laickou i odbornou veřejností a poskytnout profesionálům z Čech i ze zahraničí příležitost během jediného týdne shlédnout výběr nejvýraznějších představení nového divadla za uplynulý rok. Festival, který se pravidelně koná na konci února, je tak symbolickým uzavřením předchozího divadelního roku a zároveň vykročením do toho nového.

www.malainventura.cz

 

 

Cirkopolis 2018

11. - 17. 2. 2018 v Praze

Festival zaměřený na nový cirkus s prvky současného tance, fyzického, vizuálního divadla a žánrů současné hudební scény. Festival hostí každý rok několik zajímavých a progresivních zahraničních skupin, workshopy se zahraničními lektory a další doprovodný program.

více info na http://www.cirkopolis.cz

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: