Hudebně-taneční představení Vypravěčka ve znamení flamenka a kathaku na scéně divadla Ponec

Hudebně-taneční představení Vypravěčka ve znamení flamenka a kathaku na scéně divadla Ponec

Hudebně-taneční představení Vypravěčka ve znamení flamenka a kathaku na scéně divadla Ponec

Jana Drdácká a Anežka Hessová, představitelky žánrů flamenko a kathak, vytvořily společně taneční projekt Ana&Sara / Vypravěčka. Premiéra se uskuteční 28. dubna v pražském divadle Ponec. Vypravěčka zkoumá a přibližuje divákům dvě hudebně-taneční tradice, španělskou a indickou, skrze osobní příběhy a přístup každé z interpretek k těmto tradicím. Dvě ženy, dva příběhy, dvě kultury.
„Flamenko a kathak mají kdesi v minulosti společné kořeny a společného prostředníka – cikánské hudebníky a tanečníky, kteří prvky indického tance po své dlouhé pouti Asií a Evropou vnesli do andaluského flamenka,“ vysvětlují tanečnice. Představení Jany Drdácké a Anežky Hessové ale nepátrá po přesných historických souvislostech spojení flamenka a kathaku. „Představení si s těmito tradicemi osobitým způsobem pohrává a přináší jakousi intimní výpověď dvou žen, které svůj umělecký život zasvětily poznávání a přibližování těchto kultur českým divákům. V odlescích těchto dávných, téměř mytologických, kultur hledají své vlastní hlubiny a touhy, své vlastní já,“ dodávají organizátoři.
Vedle tance je součástí představení živá hudební složka založená na indických perkusích „tabla“ – Tomáš Reindl, flamenkové kytaře – Stanislav Kohútek alias Morenito de Triana a práci s hlasem – flamenková zpěvačka Gema Caballero. Mezi hostujícími muzikanty bude Michael Cába (cajón), Pavel Križovenský (flétna) a hráč na basu nebo violoncello.
Název Vypravěčka je odvozen od výrazu kathak – vypravěč, tedy ten, který vypráví příběhy bohů a bohyň. Kathak má původ ve staré hinduistické Indii. Původně chrámový tanec se v 15. století za mughalských panovníků přesunul do královských paláců, jde o jednu z nejstarších tanečních technik, která dodnes překvapuje svojí živelnou energií, dynamikou a neočekávanými rytmickými formami. V současné době se prezentuje v divadlech a patří mezi nejrozšířenější klasické tance Indie.

Jana Drdácká, flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka, je průkopnicí flamenka v České republice. Znalosti a zkušenosti nasbírala na četných stážích ve Španělsku a v USA. Od roku 2001 vede v Praze svou taneční školu. Spoluzaložila dvě hudebně-taneční formace, Arsa y Toma v roce 2000 a Flamenco Element v roce 2010. Je zároveň dramaturgyní svých projektů a spolupracuje s významnými španělskými umělci, v jejichž představeních hostuje.

Anežka Hessová, tanečnice a lektorka indického tance. V roce 2008 studovala na prestižní škole kathaku Dhwani v New Dilí (roční stipendium od ICCR – Indian Council for Cultural Relations). Další studijní pobyty v Indii: 2001 Bangalore a Benares a 2006 Kolkata. Vystupuje v ČR a zahraničí. Věnuje se také divadlu a filmu.

Gema Caballero, flamenková zpěvačka pocházející z Granady se flamenku věnuje od raného dětství. Profesionální kariéru odstartovala jako zpěvačka, zaměřuje se na doprovod k tanci a působí v souborech tanečníků jako je Rocío Molina, Rafaela Carrasco, Belén Maya, Manuel Liñán, Domingo Ortega nebo Concha Jareño. Mezi posledními projekty spolupracovala s tanečnicí Sarou Calero na Zona Cero a El Mirar de la Maja a Belén Mayou na představení Los Invitados. V roce 2012 vydala debutové album nazvané De paso en Paso, které sklidilo u specializovaných kritiků velký ohlas. V roce 2014 představila své CD francouzskému publiku na festivalu v Toulouse.

Zdroj: 2media

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: