Jeden ze sálů Baletu ND ponese jméno Petra Zusky, druhý jméno Augustina Bergera


V místě, kde dříve stál klášter, dnes tanečníci Baletu ND připravují nové premiéry. Jedna ze zkušeben nově ponese jméno českého tanečníka, choreografa a bývalého uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky. Je to jeden z darů, který Balet ND přichystal k umělcovým padesátým narozeninám. Druhý sál byl přejmenován podle tanečníka, choreografa i pedagoga Augustina Bergera. Ředitel ND Jan Burian, umělecký šéf Baletu ND Filip Barankiewicz a choreograf Petr Zuska včera slavnostně přejmenovali tyto dva sály.

V roce 1313 koupil řád sv. Dominika od sv. Anny pod Petřínem rozsáhlý komplex, který dodnes stojí na Anenském náměstí v Praze. Dominikánky na místě vystavěly kostel sv. Anny v gotickém slohu a také klášter, který se roku 1616 dočkal renesanční přestavby. Řádové sestry zde přebývaly do roku 1782, kdy byl jejich klášter císařem Josefem II. zrušen. Komplex však dnes slouží tanečníkům a také správě Baletu ND. V místě, kde dříve byla rajská zahrada, stojí dnes nově zrekonstruované sály, ve kterých tanečníci připravují nové premiéry. Historie architektury i tance pokračuje a nyní jsme svědky přejmenovávání těchto sálů. Jeden z nich ponese jméno Augustina Bergera, tanečníka, choreografa a uměleckého šéfa s celosvětovým působením (La Scala, Metropolitní opera, Vídeň, Petrohrad, Londýn, Drážďany, Varšava), který na jevišti ND tančil ve více než 1800 představeních a 27 let byl šéfem Baletu ND (1885‑1900 a  1912‑1923). Druhý sál ponese jméno Petra Zusky, tanečníka, choreografa, uměleckého šéfa Baletu ND (2002‑2017), jenž 15 let utvářel svébytnou podobu souboru, vyprofiloval jeho osobitý a široký repertoár a který se zasloužil o vybudování obou zkušeben za svého působení v čele Baletu ND.

Zdroj: 2media.cz

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: