Jubilejní 30. ročník festivalu Tanec Praha zahájí Jiří Kylián


Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla se uskuteční v Praze od 1. do 25. června 2018 a již od konce května se představí v dalších dvaceti městech a obcích ČR. Festival otevře Jiří Kylián (CZ/NL) s komorním představením East Shadow v divadle Ponec (od 1. do 3. června 2018). Hlavní události, které korunují závěr akce, budou inscenace Sunny Emanuela Gata (FR/IL) a Dancing Grandmothers Eun-Me Ahn (KR). Kompletní program naleznete na www.tanecpraha.org.

„Neumím popsat, jak velkou ctí je pro nás spolupráce s Jiřím Kyliánem, největší světově uznávanou osobností tanečního světa českého původu. Svou velkorysostí de facto odstartoval náš festival ještě před pádem železné opony, o to více symbolický je jeho návrat na tuto akci po 30 letech. Je to pro nás zásadní koprodukční spolupráce s Kylián Productions BV,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha.
East Shadow je dílo nabízející dialog několika žánrů - živé klavírní hudby, filmu a performance. Vyrovnává se s tématy, jež nabídlo vybraným umělcům Japonské Aichi Triennale 2013: Samuel Beckett a pomoc obětem tsunami z roku 2011. Jiří Kylián patří k obdivovatelům absurdního Beckettova světa od svého mládí. K tomu je tu šokující živel, který nás vrací k nejprostším věcem života, staví nás před otázku života a smrti. Přeneseno na scénu pak filmu a živého představení. „Jsem si bolestně vědom toho, že cokoli děláme nebo činíme, je odsouzeno k zániku,“ říká Jiří Kylián.
Pro toto dílo oslovil dva sobě velmi blízké tanečníky, Sabine Kupferbergovou, svou ženu a letitou múzu, a Američana Garyho Chrysta. K nim přizval japonskou klavíristku žijící v Holandsku, Tomoko Mukaiyama.  „V duchu existenciální marnosti i tragikomické absurdity nás unáší na vlnách nostalgie, poezie a působivých obrazů a my si přejeme, aby to hned tak neskončilo,“ dodává Kreuzmannová.
Dále budou uvedena africká a mexická představení festivalu Tanec Praha 2018, která nabídnou živou a autentickou energií a zároveň vyzývají k vážné reflexi. Ladji Kone (BF) v souhře s hudebníkem ukazuje i hledá cestu k propojení tradice a současnosti. Foco alAire (MX) rozvíjejí střípky své tragikomedie v nostalgické hudební kulise poválečných let. Dále pak představení pro dospělé i děti vlámského kabinetu k. Ten přináší souhrou hudebníků a performerů s dětmi přímo na jevišti.

Trailer k East Shadow zde.

Zdroj: Tanec Praha

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: