K výročí Miroslavy Pešíkové

Tanečnice a baletní mistryně Miroslava Pešíková slaví 11. srpna 2016 sedmdesáté narozeniny. 

Don Quijote, s Vlastimilem Harapesem. Foto: soukr. archiv MP.

Don Quijote, s Vlastimilem Harapesem. Foto: soukr. archiv MP.

Tanci se začala věnovat v soukromé taneční škole Marty Aubrechtové v pražské Vodičkově ulici. Poté byla přijata na studia v tanečním oddělení Konzervatoře Praha, jež v roce 1966 absolvovala. Tam mezi její pedagogy patřila například tanečnice Růžena Mazalová. V témže roce nastoupila do baletního souboru Národního divadla v Praze jako členka sboru a od roku 1971 zde byla angažována jako sólistka. Jak píše Kateřina Boková na portálu Český hudební slovník osob a institucí: „Technická jistota, čistá forma a atraktivní jevištní vzhled jí umožnily ztvárnit řadu stěžejních rolí – nejen tradičního repertoáru. Její taneční profil zahrnul také postavy lyricko-dramatické, díky přesnému mimickému projevu, uměřenému, sdělnému a distingovanému hereckému výrazu byla obsazována i do postav kontrastních, stala se častou interpretkou záporných charakterů. V soupisu repertoáru Národního divadla je pod jejím jménem zaznamenáno 47 baletních titulů.“ Tančila kupříkladu Mášenku v Louskáčkovi (1969), Odettu a Odilii v Labutím jezeře (1971), Zaremu v Bachčisarajské fontáně (1972, 1978), Julii v Romeovi a Julii (1974), Runu v Radúzovi a Mahuleně (1976), Giselle ve stejnojmenném díle (1977), Lisettu v Marné opatrnosti (1980), Paní Měděné hory v Kamenném kvítku (1981), Lady Macbeth v Macbethovi (1984) nebo Kitri v Donu Quijotovi (1986).

Pešíková měla v Národním divadle možnost spolupracovat s hostujícími pedagogy a choreografy, působili tu tehdy mimo jiné Boris Jakovlevič Bregvadze, Joaquín Banegas, Sulamif Michajlovna Messererová, Natalie Michajlovna Dudinská, Jurij Grigorovič, László Seregi, Pierre Lacotte, Jiří Kylián.

V letech 1973 a 1976 absolvovala stáže ve Velkém divadle v Moskvě. V roce 1991 získala magisterský titul v oboru taneční pedagogika na pražské Akademii múzických umění.

Po odchodu z Národního divadla v Praze se Pešíková věnovala pedagogické činnosti, vyučovala třeba na Soukromé taneční konzervatoři v Praze. Od roku 1998 tři roky působila jako baletní mistryně v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Miroslava Pešíková získala četná ocenění, v roce 1977 titul zasloužilé umělkyně, o tři roky později ocenění národní umělkyně. Oslavenkyni gratulujeme a přejeme mnoho štěstí a radosti do dalších let!       

 
Zdroje
Ambruzová, Olga: Balet a jeho osobnosti. Praha, Ježek 1999.
Boková, Kateřina: Pešíková, Miroslava [heslo]. In: Český hudební slovník osob a institucí. Web Centra hudební lexikografie
ÚHV FF MU. Dostupné [on-line] na: http://www.ceskyhudebnislovnik.cz/slovnik/index.php?option=com_mdictionary&action=record_detail&id=1001701 [cit. 11. srpna 2016].
Holeňová, Jana (ed.): Český taneční slovník: tanec, balet, pantomima. Praha, Divadelní ústav 2001.
Miroslava Pešíková [heslo]. In: Královské české zemské a Národní divadlo, založeno 1868. Soupis repertoáru od roku 1883. Web Archivu Národního divadla. Dostupné [on-line] na: http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Umelec.aspx&ju=3175&sz=0&zz=OPR&pn=254affcc-cb43-4078-86fe-c5544619cf67 [cit. 11. srpna 2016].

Témata článku

Miroslava Pešíková

Balet Národního divadla

Tanec

mám tu čest

vložil Jiří Vacek

IP: 78.102.87.149
Reaguje na:
Dobrý den, mám tu čest přihlásit se k tomu, že paní Miroslavu Pešíkovou, primabalerinu Národního divadla, znám osobně z doby, kdy jsme navštěvovali základní školu na Markétě v Břevnivě, kde jsme se z oken tříd dívali na klášter Sv. Markéty. Vědělo se již tehdy o Mirce mezi žáky, rodiči a pedagogy, že je baletka a bepochybně dosáhne v oboru mistrovství. Přeji jí hodně zdraví a spokojenosti v dalším životě!
+3 0 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: