Physical Theatre Scholarships and Conference Invite

Several scholarships are announced for the participation in International Physical Theatre Lab and IUGTE Multidisciplinary Conference "Theatre between Tradition and Contemporaneity" in Austria!

International meeting in the heart of Austria

Theatre - Dance - Music - Visual & Multimedia Art - Arts Administration - Performing Arts Training - Theatre Design & Technology 

This event creates the unique encounter of different arts in multicultural and multilingual artistic environment and offers a great platform for performers, performing arts educators and teachers to find new collaboration partners from all continents!

The program includes:
* intensive practical training;
* lectures and discussions;
* creative labs;
* participation in IUGTE International Conference

IUGTE supports artists success and enhances their growth and development of their professional artistic careers.

Also, there is a special discount program for student groups, as well as students individuals.

​Please, view program details at: www.iugte.com/projects/physicality
A Conference program here: www.iugte.com/projects/theatretradition

Nahoru

Rezidence pro choreografy s koučingem

17. srpen 2017 - 24. srpen 2017

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA letos pořádá 10. ročník letní Rezidence pro choreografy s koučingem v Praze, která se uskuteční od 17. do 24. srpna.2017.

Chcete rozvíjet nejen svůj projekt, na kterém právě pracujete, ale zejména sami sebe?
Rezidence pro choreografy s koučingem je náš koncept, který má za cíl obohatit profesionální rozvoj umělců. Otevírá nové možnosti choreografům, kteří chtějí profilovat svůj osobní směr a pomáhá ujasnit nové cesty umělcova bádání.
Toto vše se děje na základě konkrétního projektu, na kterém už choreograf se skupinou pracuje, a hlavně na základě spolupráce s koučem.
Kouč je tu proto, aby s umělcem vedl dialog, pomáhal mu formulovat otázky, které umělce trápí a směřuje jej, aby sám nalezl nejen optimální odpovědi, ale i správné choreografické nástroje pro svou další práci. Nachází se v pozici inteligentního zrcadla pro daného umělce.

Účastníkům Rezidence s koučingem bude k dispozici:
• Prostor ke zkoušení se svými interprety
• Spolupráce se skvělými kouči 
• Peer to peer spolupráce s ostatními choreografy
• Diskuze a feedback
• Ranní technické tréninky
• Konference a přednášky odborníků z různých oborů
• DVD se záznamem work in progress
• Setkání s publikem
• Mezinárodní networkig
• Sdílení know-how a možností, které povedou k výsledkům

Letos přijali pozvání koučové:
Jean Gaudin (FR), Rivca Rubin (NL/GB), Jean-Christophe Paré (FR)

Přihlášky:
vyplňte registrační formulář: bit.ly/ApplyforCoachingResidency
nebo pošlete přihlášku vč. životopisu a popisu projektu na adresu fabisikova@se-s-ta.cz
Povinná příloha:
Společně s přihláškou je třeba zaslat poštou nebo link na videukázku své rozpracované choreografie, ze které bude choreograf vycházet na rezidenci, popř. může připojit i ukázky své předchozí práce.

Účastnický poplatek rezidenční dílny: 3000,-Kč
Cena za 1 ranní trénink pro veřejnist: 180,- Kč — tanečníci, pedagogové a studenti tance 
Uzávěrka přihlášek je: 15. května 2017
Více informací o projektu a podmínky na http://www.se-s-ta.cz/akce.php?rezidence&rezidence-pro-choreografy-s-koucingem-2017


Kontaktní osoba
Lucie Fabišiková
fabisikova@se-s-ta.cz

Seminář ŠKOLA TANČÍ - Kreativní vzdělávání v pohybu

Seminář a dílny akreditované MŠMT s důrazem na tanec, pohyb, kreativitu a názornost ve výuce, který vychází z dlouholetých zkušeností z Francie.

Lektorky a tvůrčí osobnosti: Agnès Dufour (FR) a Sophie Billy  (FR) a Bára Látalová (CZ)

Termín:  3 – 7/11/2016

Místo konání: Zámek Žďár n/S

Může dítě chápat fyziku nebo matematiku přes pohyb? Může si školák nebo student osvojit jazyk nebo literaturu díky tanci? Obracíme se na pedagogy základní nebo střední školy (či odborného učiliště) se zájmem obohatit výuku o nové prvky a na choreografy s chutí tvořit v jiném prostředí, kteří chtějí tvořit společné projekty pro žáky. Tento seminář je určen právě jim!

Podstatou semináře je propojení dvou tvůrčích přístupů ve výuce, choreografického a pedagogického, prostřednictvím školního předmětu. Na semináři se snažíme učitele inspirovat ke spolupráci s choreografem, kde mají čas a prostor objevovat, co obnáší kreativní proces. Choreografům se naopak snažíme přiblížit, co obnáší výuka a školní rámec. To vše prostřednictvím vzájemného sdílení zkušeností účastníků. Cílem semináře je motivace ke spolupráci choreografa s pedagogem v rámci společných projektů a tím obohacení výuky o nové nástroje a prvky.

Open Call for participants: Springback Academy at Spring Forward, Pilsen, Czech Republic, 22-24 April 2016

A project designed to stimulate dialogue about dance and performance whilst striving to improve and promote written criticism online.

The first pilot version of the Springback Academy took place during the Spring Forward festival in Umeå in 2014; a second, extended version was held during last year’s Spring Forward in Barcelona. Once again, in 2016, Springback Academy will offer aspiring dance writers the chance to be mentored in the fundamentals of quality dance criticism in the action-packed environment of Spring Forward, Aerowaves' buzzing annual festival that will take place this year in Pilsen, Czech Republic from 22-24 April 2016.

Under the guidance of four experienced dance writers, participants have the chance to create, shape and share conversations about dance and hone their critical writing skills for a number of different formats. It's a fast-track way to gain experience and technique in responsible, effective, attractive dance criticism as well as to explore and understand the opportunities that digital publishing has to offer.

If selected for the project, Aerowaves will provide mentorship, accommodation and hospitality. Participants will be required to organise and fund their own return travel to Pilsen. Aerowaves will organise local travel to and from the airport.

Click here to read reviews and opinion pieces from Springback Academy 2015

What Springback Academy 2016 will entail:

We are looking for up to 10 opinionated people with an interest in, or some prior experience of, writing about dance. The participants will be mentored in critical writing by our four lead critics – Donald Hutera (The Times, London), Sanjoy Roy (The Guardian, London), Nina Vangelli (Dance Zone/Taneční Zóna, Prague) and Oonagh Duckworth (Editor, Brussels).

The first afternoon/evening of the Academy will be spent making acquaintance with one another and attending an introductory lecture about dance writing followed by an extended Q & A session. During the Spring Forward festival each participant will:

 • write short reviews in English (140 words) of several of the performances they see over the weekend. They will work to tight deadlines so that their reviews can be published each day on the Aerowaves website.

 • generate ultra-short reviews, provocations, opinions and questions to share on Twitter - using #Springback to gather the conversations.

 • Participate in the final round-table/panel discussion to assess achievements and make projections and suggestions as to where dance writing is, or should be, heading.

 • contribute one longer opinion-style piece for the Aerowaves website in the week after the festival ­— to allow for greater reflection or to draw themes and bigger ideas together.

Click here to watch the live stream of Spring Forward 2015 and scroll down to see the Springback panel discussion Critical Issues

Click here for the Spring Forward festival 2016 line up

 

How to apply

 • Send us a brief outline of any relevant critical writing or experience of review writing you’ve had to date (140 words or less).

 • Send us a sample review (in English) of a dance performance you have seen (140 words or less). This can be an existing review or one you've written especially for this application.

 • Tell us in 140 words or less why you want to participate in Springback Academy 2016.

 • Tell in 140 words or less a little about your local dance scene.

 • Tell us your potential arrival and departure date & time. If selected for the project, you would ideally need to arrive on the afternoon (ideally by 2pm) of Thursday April 21 and depart after midday on Monday 25 April.

 • Send all of this in an email to: oonagh@aerowaves.org before 11am (GMT) on Monday 29 February.

 • Participants will be notified by email by Monday 7 March whether they have been selected for the project.

Letní studentské rezidence ve Studiu ALTA

ALT@RT, provozovatel holešovického Studia ALTA, vyhlašuje výzvu pro předkládání projektů, která je určena výhradně studentům tanečních a divadelních škol v roce 2015/2016.

Cílem výzvy je podpořit specifickou dramaturgii Studia ALTA jako místa pro umělecké dozrávání, výzkum, experiment a nalézání inovativních postupů a jevištních vyjádření.

 Vybranému projektu nabízíme:

 • Intenzivní dvoutýdenní rezidenci 1.8. – 14.8. 2016 v divadle a na zkušebně Studia ALTA
 • Možnost zajištění „kouče“ – choreografa / dramaturga / režiséra a technického zajištění / konzultace projektu
 • Uvedení projektu společně s dalšími vybranými studenty v komponovaném večeru 12.9. s možností zařazení projektu do dramaturgie Studia ALTA či festivalu Nová generace 2015
 • Možnost prezentace work in progress a doplňujících aktivit

Rezidence začíná workshopem se slovenským choreografem a pedagogem Jarem Viňarským, který proběhne od 16. do 20. května 2015. Vybraný umělec/tým získá možnost účastnit se workshopu za zvýhodněnou cenu.

Vyplněnou přihlášku společně s životopisem (Vaším nebo Vašeho tvůrčího týmu) zasílejte na adresu karolina(at)altart.cz.

Uzávěrka přihlášek 28.2. 2016.

Výsledky Vám budou zaslány nejpozději do 14.3. 2016.

Informace jsou rovněž dostupné zde: http://www.altart.cz/zkusebna/

Hospitace v Bavorském státním baletu, březen 2016

Bavorský státní balet uvede poprvé choreografii Piny Bausch. Bude se jednat o dílo „Für die Kinder von gestern, heute und morgen“ (Pro děti včerejška, dneška a zítřka) z roku 2002.
Nastudování choreografie povedou tři zkušení tanečníci Tanztheater Wuppertal, během zkoušek bude ale všech 14 tanečníků z Wuppertalského obsazení postupně předávat své party svým mnichovským kolegům. Vedení Bavorského státního baletu nabízí jednomu českému tanečníkovi nebo tanečnici možnost zúčastnit se čtyřtýdenního zkoušení v březnu 2016 (premiéra je 3.4.2016).

Hospitace zahrnuje paušální příspěvek na ubytování, cestovné a kapesné. Zájemci mohou poslat stručný profesní životopis a motivační dopis do pražského Goethe-Institutu na adresu: monika.loderova@prag.goethe.org

Termín odevzdání: 5.2.2016

https://www.staatsoper.de/biographien/detail-seite/bausch-pina.html
www.pinabausch.org/de/projekte/transmission-muenchen

VÝZVA: OBJEVTE NOVÝ CIRKUS A POULIČNÍ UMĚNÍ V EVROPĚ

Zažádejte si o týdenní cestu za  novým cirkusem a pouličním umění v Belgii, Švédsku, Finsku nebo Španělsku.

Co je projekt CASA?
CASA je evropský podpůrný program navržený pěti uměleckými organizacemi: MiramirO (Belgie), SirkusInfo Finsko (Finsko), Cirqueon (Česká republika), FiraTàrrega (Španělsko) a Subtopia (Švédsko). Partneři pojili své síly, aby vybavili profesionály z oblasti současného cirkusu a pouliční tvorby pro práci a spolupráci a podpořili jejich úsilí a schopnost pracovat na mezinárodní úrovni.

Program je zaměřen na rozvíjení pracovních příležitostí, pomoc profesionálům se vstupem na mezinárodní trhy a vytváření nových vztahů prostřednictvím rozvíjení znalostí různých kulturních kontextů a uměleckých prostředí, čímž se zvýší jejich (mezi)kulturní kompetence a dovednosti.

CASA umožní přístup k odborným znalostem a kvalitním informacím a usnadní sdílení znalostí a know how pro rozvoj přístupu a metod práce. 

O co žádám?
7denní cesta do jedné z partnerských zemí za poznáním místní kulturní reality společně s 9 dalšími odborníky z různých zemí. Navštívíte divadla, festivaly, rezidenční centra, umělecké školy atd. a poznáte širokou škálu místních profesionálů, od umělců po pracovníky místních úřadů. Cesta má za cíl otevřít nové obzory týkající se pracovních příležitostí a inspirovat novými a inovačními přístupy. Uvidíte uměleckou práci a příklady tvůrčích strategií se zaměřením na publikum a marketingový rozvoj. Program se primárně řídí odbornou způsobilostí partnera z navštívené země.
Veškerá doprava, ubytování, stravování a vstupenky na představení jsou účastníkům hrazeny.

Kdy se tyto cesty konají?

Švédsko: 9-15 květen 2016

Belgie: 17-23 červenec 2016

Finsko: 22-28 srpen 2016

Španělsko: 5-11 září 2016

Jsem správný žadatel?
Jste umělec, producent, programový ředitel, kulturní manažer... nebo máte jinou profesionální roli v novém cirkuse a/nebo v sektoru pouličního umění během posledních 2 let se zaměřením na rozvoj publika a/nebo marketingu.
Je vám minimálně 18 let a jste občanem země EU (nebo země, která se účastní kulturního programu Tvůrčí Evropa).
Hovoříte plynně anglicky.
Máte ambice rozšířit vaši oblast působení na evropskou úroveň a chcete se podělit o vaše znalosti a zkušenosti. Ve vaší zemi již máte profesionální síť a jste ochotni se podělit o své zkušenosti. 

Chci si podat žádost – jak to udělat?
Vyplňte online formulář zde.
Budete požádáni o zaslání vašeho životopisu (doporučujeme použít Europass životopis) a uvedení jména a kontaktu referenční osoby v tomto sektoru.

Uzávěrka přihlášek je 1. února 2016.

Odpověď můžete očekávat ve druhé polovině února 2016.

Pokud máte nějaké další otázky před, během nebo po podání žádosti, kontaktujte nás: lucie@cirqueon.cz

více informací o projektu: casa-circuits.eu

Projekt je podpořen porgramem Kreativní Evropa EU.

Nahoru

Výzva - umělecké rezidence v Cirqueonu 2016

Hledáte prostor pro zkoušení svého projektu? Cirqueon otevírá své brány novým projektům v oblasti nového cirkusu! 

CIRQUEON nabízí své prostory pro umělecké rezidence pro leden - srpen 2016. Nabízíme dva prostory zkušeben, které se nacházejí v pražských Nuslích. Zaměřujeme se na podporu vzniku novocirkusových projektů (zahrnuje také klaunskou tvorbu). 

Kde: 
Hala 1: rozměry 8x10 m, výška cca 5 m k závěsnému systému, základní sound systém, taneční podlaha, 2 chemické kotvy

Hala 2: rozměry 10 x 12 m, výška 6 m, závěsný systém, se zátěží 2 t na kotvu, základní sound systém, taneční podlaha. 

Ani jedna z hal není vybavena světelnou technikou. 

Rezidence:  1 - 6 týdnů. 

Nabízíme zdarma prostory i odbornou pomoc - zprostředkování kontaktů, spolupráci s choreografem nebo jiné konzultace s oblibou nazývané "outside eye" ve smyslu uměleckém. Vše dle potřeby umělců. Naše prostředky nejsou neomezené, ale děláme to nejlepší. Pro mimopražské se budeme snažit nabídnout také důstojné ubytování. 

Co udělat pro získání rezidence?

Pošlete nám email na info@cirqueon.cz, ve kterém nalezneme tyto informace: krátkou anotaci k připravovanému projektu / inscenační tým / cirkusové techniky využívané v projektu / technické požadavky / kontakt /připojte jednu fotografii

odpovězte na otázku: Jakou roli hraje cirkus (cirkusová technika) ve vaší umělecké tvorbě? 

do předmětu zprávy napište: rezidence / název projektu (souboru) 

Neváhejte a  tvořte! Deadline pro zaslání přihlášky je 1. prosince 2015 

Historical Dance Symposium

Dance Research

Italy and the Dance Dance in Italy, Italian Dance in Europe 1400 - 1900,
for Barbara Sparti (1932 - 2013)

25 - 29 May 2016 - Burg Rothenfels am Main, Germany  

With our next symposium we would like to honour Barbara Sparti, one of the leading dance researchers of the 20th century, who died in 2013. In keeping with the central emphasis of her research activities, the highly diverse dance culture of Italy - from the final phase of the Middle Ages to the time of the Risorgimento - is to be the main theme of the symposium.

Conference language:
Presentations and workshops may be held in either German or English.

Please submit a short summary (max. 1 page) of the planned contribution by 1 June 2015 to Markus Lehner by mail, fax, or e-mail (see the column on the right). The program committee will make its selection by 1 August 2015.

Program committee:
Prof. Carol G. Marsh (musicologist, editor of "Musical Theatre at the Court of Louis XIV")
Prof. Alessandro Pontremoli (professor of dance history and dramatics at the University of Torino, numerous publications in the field of historical dance)
Dr. Irene Brandenburg (musicologist and dance scholar, director of the "Derra de Moroda Dance Archives", University of Salzburg)
Prof. Véronique Daniels (teacher at the Schola Cantorum Basiliensis: historical dance & notation, director of RenaiDanse)
Markus Lehner (author of "A manual of sixteenth-century Italian dance steps")

Organisation: Markus Lehner, Uwe Schlottermüller

Conference site:
For decades, Rothenfels castle has served as a conference center, welcoming historical dance events in particular, and is therefore well known to many dancers and dance groups. Since the 1st Rothenfels Dance Symposium took place there in 2004, it has been its host. The oldest part of the castle, dating from the 12th century, provides a lovely atmospheric setting. The castle is situated directly on the river Main between Würzburg and Frankfurt, 7 km north of Marktheidenfeld.

More info: http://www.historical-dance-symposium.org/de/

Stopy v písku v roce 2015

Stopy v písku je cyklus besed, medailonů a tematických sympozií, kterým chce Kyliánovo taneční centrum a knihovna vzdát hold osobnostem, které psaly historii tance a pohybového umění. Jeho cílem je zprostředkovat odborné i laické veřejnosti setkání s choreografy, interprety a pedagogy, kteří se mohou podělit o své vzpomínky a životní zkušenosti nebo připomenout životy a dílo těchto umělců in memoriam, aby stopy, které za sebou zanechali, nezmizely z naší paměti. 

Není-li uvedeno jinak, budou se setkání opět konat ve velké studovně knihovny HAMU v Praze, vždy od 17:00 hod. V roce 2015 pro vás připravujeme:

Středa 28. ledna 2015  Richard Weber  mim, režisér, libretista a pedagog (ve spolupráci s PhDr. Ladislavou Petiškovou)

Středa 25. února 2015   Eva Kröschlová tanečnice, pedagožka, choreografka, režisérka a publicistka

Pátek 27. března 2015   Karel Pavlištík etnograf, tanečník, choreograf, scénárista a pedagog

Středa 29. dubna 2015  Josef Jelínek scénograf, výtvarník kostýmů, pedagog

Středa 27. května 2015 Jiří Kaftan mim a pedagog In memoriam  (ve spolupráci s PhDr. Ladislavou Petiškovou)  

Středa 24. června 2015 Vladimír Nečas tanečník, pedagog a šéf baletu In memoriam

Dále bychom Vám letos rádi zprostředkovali setkání také s choreografem Pavlem Šmokem a mimem Milanem Sládkem.

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
 •  

Tento den na pořadu:

 •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: