Ladislav Vašek slaví výročí


Tanečník, pedagog a choreograf Ladislav Vašek se narodil 8. července 1928 ve Vyškově. Vystudoval odbornou školu strojnickou ve Zlíně u firmy Baťa, kde také do roku 1948 pracoval. Poté strávil dva roky v přípravce Československého sboru národních písní a tanců, kde v roce 1950 nastoupil angažmá a působil tam devětadvacet let (1950–1979). Vašek byl pohybově i výrazově tvárný tanečník. V ČSSPT obsáhl celý kmenový repertoár souboru, nejblíže měl k dramatickým postavám. Ztvárnil například Jánošíka ve Zbojnickém ohni (1958) či Prince a Ševce ve Špalíčku (1961). Spolupracoval také s dalšími folklórními soubory, jmenujme Hořeňák, Dolina, Bartošův soubor písní a tanců nebo Valašský soubor. Podílel se také na choreografiích v několika inscenacích činoher a oper.

Kromě toho působil také jako pedagog. V roce 1967 absolvoval taneční katedru HAMU, kde mezi lety 1983–1999 vyučoval. Byl také pedagogem specializované třídy lidového tance na Taneční konzervatoři Praha a na Konzervatoři Duncan Centre. V roce 1993 se stal docentem. 

Oslavenci srdečně blahopřejeme ke krásnému jubileu a přejeme mnoho síly, radosti a štěstí do dalších let!

Zdroj: HOLEŇOVÁ, Jana, ed. Český taneční slovník: tanec, balet, pantomima. Praha: Divadelní ústav, 2001. ISBN 80-7008-112-0

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: