Laterna magika slaví 60 let


Laterna magika funguje již šedesát let! Tuto skutečnost přišli v sobotu 28. dubna 2018 na Novou scénu Národního divadla v Praze oslavit všichni její příznivci, bývalí i současní zaměstnanci, umělci a milovníci tance.

Expo 58

Vznik Laterny magiky, prvního multimediálního divadla na světě, se váže k Světové výstavě Expo 58, která se pořádala v belgickém Bruselu. Pro Československý pavilon připravili režisér Alfréd Radok a scénograf Josef Svoboda novou divadelní formu, ve které propojili filmové projekce, jevištní akci a scénické technologie do díla nesoucího název Laterna magika. Program zaznamenal značný úspěch a Československý pavilon získal na výstavě nejvyšší počet bodů a ocenění Zlatá hvězda.

V Praze zahájila Laterna magika pravidelné působení 9. května 1959 v prostorách paláce Adria, kde byl program po velkém úspěchu v Bruselu dále uváděn. Laterna magika se později zúčastnila také Světových výstav v kanadském Montrealu (1967) a v japonské Osace (1970). Prvním uměleckým šéfem tohoto tělesa se stal Alfréd Radok, po něm na dlouhá léta Josef Svoboda. Laterna magika vždy spolupracovala a dodnes spolupracuje s předními umělci české taneční scény.

 

Slavnostní večer

Vraťme se zpět ke slavnostnímu večeru. Kavárna NONA na Nové scéně Národního divadla se brzy před osmou hodinou večerní zaplnila návštěvníky, dobrou náladou i vůní nostalgie. Lidé s nadšením a zápalem vzpomínali na své působení v Laterně magice. V davu bylo možno rozeznat mnoho známých tváří – Vlastimila Harapese, Petra Zusku, Jana Kodeta, Jiřího Opělu, Zdeňka Prokeše, Václava Janečka, Janu Hoškovou, Daniela Wiesnera a mnoho dalších.

Na jevišti Nové scény uvítal diváky, spolu se Zdeňkem Prokešem, Pavel Knolle, současný umělecký vedoucí souboru Laterny magiky. Společně shrnuli historii a připomněli, kolik choreografů, pedagogů, tanečníků, kostýmních výtvarníků a dalších umělců zde působilo. Během existence Laterny magiky vzniklo celkem 39 premiérových projektů, dohromady se uskutečnilo 107 zahraničních zájezdů, a to například do Chile, Argentiny, Japonska, Brazílie, Kanady a dalších zemí.

Na scénu si Knolle s Prokešem pozvali Zdeňku Procházkovou a Jaroslavu Panýrkovou. Tyto dámy, které působily v Laterně magice jako konferenciérky, zavzpomínaly na své, mnohdy humorné, zážitky. A nejen ony, Laternu magiku provázely slovem již na slavném Expu 58 v Bruselu Valentina Thielová a Sylva Daníčková, jež seděly během vzpomínkového večera v hledišti.

Ve druhé části večera přítomní zhlédli choreografie Otvírání studánek a Cube. Otvírání studánek na hudbu Bohuslava Martinů, které v roce 1960 jevištně inscenoval Alfréd Radok spolu s choreografkou Zorou Šemberovou, se živě předvedlo ve třetí novodobé rekonstrukci. Toto okénko do historie a samotné obnovení díla považuji za velmi záslužný počin. Je samozřejmé, že v porovnání s jinými, novějšími produkcemi Laterny magiky působilo Otvírání studánek umírněně, nostalgicky a s nádechem minulosti. Dramaturgickým cílem večera bylo tuto choreografii obnovit, připomenout a ukázat, což se rozhodně ke cti všem původním tvůrcům zdařilo.

Následovalo Cube, nejnovější počin Laterny magiky, z dílny choreografů Pavla Knolleho, Štěpána Pechara a Davida Stránského. V této inscenaci tvůrci naplno využili moderní technologie, videomapping a další technické prostředky (recenze zde). Diváci tak měli unikátní možnost porovnat, kam se Laterna magika za dobu svého působení posunula a hlavně jak vyspěla samotná média, která jsou nástrojem jejích produkcí a určují i nabízí tvůrčí možnosti.

Na závěr se ve foyer Nové scény uskutečnil křest knihy Laterna Magika: Zlatá éra očima pamětníků od Lucie Kocourkové.

Večer se nesl v slavnostním duchu a příjemné náladě. Přeji Laterně magice, aby se jí i nadále dařilo a brzy mohla oslavit další kulaté výročí.

 

Zdroj:

Laterna magika slaví šedesát! Národní divadlo. Program večera.

Laterna magika: Historie a současnost [online]. [cit. 2018-04-29]. Dostupné z: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/laterna-magika/historie

Autor: Monika Čižmáriková
 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: