Louskáčků není nikdy dost!


Na začátku letošní zimy se vyrojilo hned několik představení baletu Louskáček. Jen v Praze jsem jich napočítala sedm. Stihli jste některé? Pak patříte mezi šťastlivce. Fronty na lístky byly totiž někde ještě delší než ty na kapry.

Cizinec i našinec si balet Louskáček většinou spojuje s Národním divadlem. A baletomani vědí, že se v letošní sezóně vrátila oblíbená verze od Youriho Vámose s podtitulem Vánoční příběh. Rádi byste na toto představení zašli? Ouha, představení je zcela vyprodané již od srpna. Je to horké zboží, ani bych se nedivila, kdyby se s lístky obchodovalo jako třeba s lístky na koncert Madonny.

Dalším z řady je balet Louskáček, vánoční sen v Divadle na Vinohradech, kde klíčové role hrají děti z mezinárodní baletní školy FIBS. Ale to neznamená, že v představení netančí zkušení profesionálové. Hostují v něm například sólisté Andrea Kramešová a Adam Zvonař, či Sophie Benoit a Dmytro Tenytskyy. Divadlo je zcela vyprodané, ale na poslední lednová představení zbývá ještě několik posledních lístků. Kdo je chytí?

Chcete-li v letošní sezóně vidět Louskáčka za každou cenu, máte několik možností. V divadle Hybernia plakát láká na tanečníky z Národního divadla, ale nenechte se zmást, protože ti tam netancují. Přesto se může jednat o zajímavé představení, pokud vám nevadí reprodukovaná hudba a komorní scéna. Jen vám trochu provětrá peněženku. Navíc se v tomto divadle uskuteční v únoru 2018 i další produkce Louskáčka s podtitulem Ruský klasický balet – klasika a led. Na kombinaci klasického baletu a krasobruslení už Prahu v listopadu připravil Petrohradský balet na ledě, který navezl do Kongresového centra 3,5 tuny ledu. Na tyto „věhlasné ruské soubory“ si dejte pozor, představení většinou postrádají slíbenou kvalitu a působí, jako byste se ocitli na besídce baletní školy.

Komu se nepoštěstí vidět Louskáčka naživo, může aspoň zajít do kina, kde mu jej naservírují v podobě živých přenosů. Máme za sebou představení z Královského londýnského baletu a také klasické pojetí z Bolšoj baletu. Pokud jste letos nestihli ani jedno, nebuďte smutní, konají se každý rok.

Louskáček je prostě hit! To si uvědomili i v Hollywoodu. Filmová podoba Louskáčka z produkce Walt Disney půjde do kin v listopadu 2018. Těšíte se? 

Určitě je nás více, kteří budou chtít vidět představení Louskáček i v příštím roce. Alespoň já si bez něj zimní atmosféru ani vánoční čas neumím představit. Takže Louskáčci, do toho!

Další sloupky naleznete ZDE.  

Autor: Lenka Trubačová
 
 

Nahoru

Anna, 30-12-17 09:30:
Také mně velkou radost udělalo opětovné uvedení Vámosova Louskáčka na scéně Národního divadla. Choreografie pana Zusky měla určitě spoustu zastánců, ovšem ta výprava u Vámosova Louskáčka je prostě úžasná. A i pro ty, kteří si zajdou "jednou ročně do Národního", dle mého názoru navodí více tu správnou vánoční atmosféru. I když je pravda, že vezmu-li to pohledem malého díváka, ten je šťastný za jakékoliv živé představení Louskáčka, které má samozřejmě úplně jiné kouzlo než představení na plátně. A i já jsem překvapená, že je v Praze tolik možností k vidění tohoto vánočního díla, aspoň to teď vím a v příštích letech to budu s dostatečným předstihem sledovat.
Hela, 29-12-17 15:07:
Netušila jsem, že je v Praze tolik Louskáčků.Viděla jsem ho nedávno v Národním od Y.Vámose, je výborný,lepší než předchozí od P.Zusky. V Div.na Vinonhr. je dost dětský,ale někt.scény zatanč.sólisty jsou velmi dobré. Sloupek mě oslovil a pobavil,že to tak opravdu je. Inspiroval mě k tomu,že se ještě na některého L. podívám.

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: