Mgr. art. Jana Bitterová

Jana Bitterová se věnuje současnému tanečnímu umění a improvizaci, a to jak z tvůrčího, tak i pedagogického a teoretického hlediska.

Pochází z Prahy, nyní pracuje jako umělkyně na volné noze po celé Evropě. Také pořádá kurzy kreativního tance a kontaktní improvizace pro veřejnost a vede pohybové a choreografické dílny pro děti na základních školách. Jana několik let žila v Anglii v Cornwall, kde vyučovala v tanečním programu Falmouth University (anatomie v pohybu, choreografie, improvizace). 

Ve své umělecké práci tvoří sóla i multimediální představní ve spolupráci s umělci z různých oborů, zabývá se site specific a zapojením místních komunit do uměleckého procesu. Momentálně vyvíjí projekty spojující digitální technologie, projekci a tanec s vizuálním umělcem a technikem Ianem Biscoe.

Jana Bitterová vystudovala obor moderní tanec - pedagogika tance na VŠMU v Bratislavě pod vedením Anky Sedlačkové a Marty Polákové (magisterská práce na téma Kontaktní improvizace) a bakalářský obor taneční věda na pražské HAMU (bakalářská práce na téma Vývoj českého neprofesionálního scénického tance 1968-1989). Po absolvování Konzervatoře I. V. Psoty studovala tanec pod vedením Zuny Kozánkové a Milana Kozánka. Významné pro ni bylo setkaní a vzdělávání s osobnostmi postmoderního tance a kontaktní improvizace jako je například Nancy Stark Smith, Lisa Nelson, Daniel Lepkoff, Ruth Zaporah, Julyen Hamilton a Frey Faust.

V sezoně 2012/2013 pracovala jako asistentka ve francouzském choreografickém centru Territoire d´écritures en mouvement (Quimper, Bretagne) a s jeho ředitelem choreografem Patrickem Le Doaré dlouhodobě spolupracuje. V roce 2011 a 2012 pracovala v edukačním oddělení muzea současného umění Mu-ZEE v belgickém Ostende.

Kromě Tanečních aktualit publikovala v časopisech Pam pam a Tempo. 

Internetové stránky: www.movementtouch.com

Více o Janě naleznete v Databázi tance.

Kontakt: jana(at)tanecniaktuality.cz

 

 

Rozhovor s Janou Bitterovou:

Lucia Kašiarová - Jana Bitterová: „Svůj život komponujeme v reálném čase."

 

Publikované autorské texty:

Sloupek: Současný tanec svébytný

Večer laureátů Ceny Jarmily Jeřábkové 2017

Kde pracuje nezávislý taneční umělec?

Setkání s Josefem Nadjem ve Žďáru nad Sázavou

S Bárou Sigfúsdottir: „Ráda přemýšlím o svém těle jako o vizuální entitě…“

Porta Llave, A Solo For Mr. Folk – Tajemství Davida Zambrana

Chipping z pohledu choreografky

Glosa: S Pražským improvizačním orchestrem v Ponci

KoresponDance 2016 – co se do sobotního programu nevešlo

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: