Otáčivé hlediště v Českém Krumlově ovládne od desátého července opera i balet


Scéna otáčivého hlediště v Českém Krumlově nabídne v letních měsících opery Rusalka, Trubadúr, Příhody lišky Bystroušky a balet Valmont, který bude k vidění od 1. do 5. srpna 2018. V titulní roli Valmonta se představí první sólista Národního divadla Alexandre Katsapov.

Inscenaci Valmont s hudbou Franze Schuberta a Pēterise Vaskse, jejíž tvůrcem je choreograf Libor Vaculík, mohou diváci zhlédnout od  středy 1. do neděle 5. srpna. V loňském roce měl tento ,,baletní nováček“ v zámeckém parku premiéru a například divačka Míla jej okomentovala slovy: „Včera jsme v dešti zhlédli balet Valmont. Z oblohy chvílemi padaly provazy vody. Byl to nádherný zážitek. Balet byl úžasný, projev, hudba, kostýmy. V kulisách zámecké zahrady jako by nepršelo. Upřímně děkuji za překrásný zážitek.“
K vytvoření baletu přivedl choreografa román v dopisech Nebezpečné známosti francouzského spisovatele Choderlose de Laclose. Román byl několikrát zfilmován, k těm nejznámějším adaptacím patří americký film Nebezpečné známosti Stephena Frearse, kde hlavní roli ztvárnil John Malkovich, pod názvem Valmont ho natočil i Miloš Forman v hlavní roli s Colinem Firthem. Příběh o cynických šlechticích je inscenací na pomezí tanečního divadla a činohry. „Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav. Markýza de Merteuil a vikomt de Valmont pro své pobavení zasahují do cizích osudů a roztáčejí soukolí, které nakonec smete i je,“ dodávají zástupci Baletu Jihočeského divadla.
Představení ve středu 1. srpna 2018 je uspořádáno jako benefiční představení ve spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru. Částka 50 Kč z každé prodané vstupenky na tento večer bude jako charitativní příspěvek postoupena Nadačnímu fondu na podporu druhé kariéry tanečníků.
V příštím roce budou na Otáčivém hledišti uvedeny nové inscenace - balet Šípková Růženka, opera Turandot a obnovená premiéra muzikálu Divotvorný hrnec.

Zdroj: Jihočeské divadlo

 
 

Nahoru

Saivy Hopkins, 21-09-18 06:11:
I appreciate the effort you made to share the knowledge. This is really a great stuff for sharing. We also provide my assignment help Australia.
https://myassignmenthelp.com/homework/algebra-homework-help.html
Brad Johnson, 20-09-18 11:26:
I am glad to read this information and it is possible only for you because if you do not research and publish this is info i will not able to read such useful information. Amazing way to clean unwanted file from your mobile using Phone Cleaner you can also search by ITL Phone Cleaner name.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.falcon.clean.phone.master.junk.cleaner.battery.booster
Alexis, 19-09-18 14:01:
If you are in need for online writing assistance for an intricate thesis topic, then avail our assignment writing service in U.S. and save your time to relax and do your studies properly. Our assignment help online service in USA has earned huge popularity among both domestic and international students. There’s no better place in the USA than MyAssignmenthelp. Contact us now to buy assignments online in the USA Leave your tensions to us and enjoy your free time.
https://myassignmenthelp.com/us/
Jennifer Lee, 19-09-18 13:52:
I like your post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.
https://myessayhelp.co.uk/assignment/
https://myessayhelp.co.uk/dissertation/
Lillian Joseph, 19-09-18 10:18:
MyAssignmenthelp.com being one of the most active assignment help websites has a pool of over 4500+ assignment experts from Australia, UK and US. They are highly qualified and skilled professional writers who have vast experience in writing assignments, dissertations, essays, research papers, term papers etc. Each expert is chosen after rigorous testing and has to prove his academic credentials.

https://myassignmenthelp.com/au/
Lillian Joseph, 19-09-18 10:17:
MyAssignmenthelp.com being one of the most active assignment help websites has a pool of over 4500+ assignment experts from Australia, UK and US. They are highly qualified and skilled professional writers who have vast experience in writing assignments, dissertations, essays, research papers, term papers etc. Each expert is chosen after rigorous testing and has to prove his academic credentials.
Assignment Help, 19-09-18 09:21:
Thanks for sharing such a nice blog of information to us. This is very knowledgeable for me. I am offering Assignment help all over the world.
http://www.mycoursehelp.com/assignment-help
Raihan Mohammad, 07-09-18 13:19:
Thank you for sharing such an informative post with us, it will beneficial for everyone, It is one of the best sites that I have visited. I am looking forward to read more blogs post from here.
https://tophomeworkhelper.com/solve-my-math-problem.html

https://tophomeworkhelper.com/college-homework-help.html
Alvin Hopkins, 07-09-18 11:48:
In finance dissertation a wrong selection of topic, the writer may have thought about scrapping the content and starting all over again from the scratch. Thus, a lot of time will be wasted to find finance dissertation topics. To make it easier for you, we have listed 30 brilliant topics, which can make the whole process of writing finance dissertation much easier.
https://dissertationproviders.co.uk/blog/finance-dissertation-topics
My Assignment Help, 03-09-18 08:35:
This is one of the finest post i have ever seen. The information is genuine and relatable and i am looking forward to avail the services of my assignment help. https://www.myassignmenthelpau.com/

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: