Pražský komorní balet uvede zítra premiéru komponovaného večera Symbióza


Premiéra komponovaného večera Pražského komorního baletu s názvem Symbióza se uskuteční 29. dubna 2018 v Divadle na Vinohradech. Objeví se v ní nové choreografie Jiřího Pokorného a Lukáše Timuláka, tanečníků a choreografů, kteří se proslavili především za hranicemi České republiky. Oba dva umělci s PKB spolupracují poprvé. Premiérové představení bude symbolicky uvedeno tuto neděli, kdy se po celém světě slaví Mezinárodní den tance, velký svátek tanečního umění, oslava těla a pohybu.

Jiří Pokorný je jedním z českých tanečníků a v posledních letech i choreografů, kterým se podařilo prosadit v zahraničí. Pokorný prošel dlouholetým angažmá v Nederlands Dans Theater, několik let tančil v souboru kanadské choreografky Crystal Pite a poslední roky se stále intenzivněji věnuje vlastní tvorbě. „Do nového díla jsem obsadil sedm tanečníků. Celý večer je inspirován tematikou klimatu, a to zejména v jeho přirozeném chování během klimatických změn, které mohou mít svazující vliv na naši existenci v dnešní době,“ říká Pokorný o své inscenaci Svět Sedmikrásek  a dodává: „Pro umělecké ztvárnění tohoto námětu jsem se volně inspiroval myšlenkou, kdy biosféra planety Země představuje symbol věčného pohybu. Její vlivy, principy a neustálé proměny jsou opakujícím se koloběhem života v časoprostoru, ve kterém se rodí a zaniká vše živé…“
Příprav druhé choreografie projektu se zhostil slovenský tanečník a choreograf Lukáš Timulák, umělec, který také před lety vzešel z „Kyliánovy líhně“. V nové choreografické práci se zabývá prvky, které jsou v neustálé vzájemné závislosti a výměně, a které se neustále prolínají – přírodou, lidskými bytostmi a jejich životním prostorem. Odtud také název díla pro šest sólistů PKB – Prolínání. „Spolupráce s tanečníky Pražského komorního baletu je velmi příjemná,“ říká o procesu příprav Timulák. „Jsou velmi mladí, ale také ohromně otevření a pracovití. Je nesmírně zajímavé tvořit a zároveň vnímat, jak se tanečník před vámi mění. Někdy podle vašich představ a jindy zase naopak. Právě tam vznikají zajímavé hrany a body, v nichž se člověk zastaví, kdy objevuje a nalézá různé možnosti postupu a změn, dodává Timulák.
„Připravit velký večer je pro každý nezávislý soubor velmi náročné a i této premiéře samozřejmě předcházejí dlouhé měsíce tvrdé práce,“ uvádí Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „V těchto dnech intenzivní přípravy komponovaného večera vrcholí a my si velmi vážíme, že mu svou laskavou záštitu udělili ministr kultury České republiky Ilja Šmíd, Mistr Jiří Kylián a velvyslanec Nizozemského království pan Kees J. R. Klompenhouwer, uzavírá Ladislava Jandová.

Zdroj: Pražský komorní balet

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: