Před 25 lety zemřel legendární tanečník Jorge Donn


Jorge Donn se narodil 28. února 1947 v Buenos Aires. Kdo ho jednou viděl na jevišti, rozhodně na něj nezapomněl. Charismatický všestranný umělec, tanečník atletické postavy s blonďatou hřívou, uchvátil všechny generace diváků. Ve svých šestnácti letech, v roce 1963, vstoupil do Mekky tvůrčího a vypjatého dění – Béjartova baletního světa v Bruselu. Byl ikonou souboru Ballet du XXe siècle, kde tančil po boku nejlepších tanečníků své doby – jeho dlouholetou partnerkou byla Suzanne Farrell, stejně jako Tania Bari, tančil s Rudolfem Nurejevem, Paolem Bortoluzzim, Victorem Ullatem, Patricem Touronem, Dominique Genevois, Shonachem Mirkem Roblesem, Ritou Poelvoorde, Niklasem Ekem, Majou Pliseckou a desítkami dalších.
Soubor Ballet du XXe siècle byl jeho domovem tvůrčím i hluboce osobním, a to až do jeho zániku v roce 1986. Maurice Béjarta však následoval a pomáhal mu i s vytvořením nového ansámblu Béjart Ballet Lausanne. Byl u vzniku snad všech jeho slavných inscenací (Ravelovo Bolero, Beethovenova Devátá symfonie, Roméo et Juliette nebo Nijinskij, Clown de Dieu).

Jorge Donn zemřel ve svých 45 letech v noci z 30. 11. na 1. 12. 1992 na těžkou nevyléčitelnou nemoc.

Čest jeho památce!

Autor: Marcela Benoniová

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: