Před sto dvaceti lety se narodila Hana Jenčíková


Tanečnice, herečka i modelka Hana Jenčíková (rozená Škrdlantová, pseudonym La Jana, La Gattanera, Christo Floretti a další) se narodila 13. července 1898 v Praze. Jenčíková pracovala jako dělnice v Orionce, později se stala žačkou, taneční partnerkou a manželkou choreografa a tanečníka Joe Jenčíka (22. října 1893 – 10. května 1945). Spolu uváděli v pražských kabaretech Tabarin bar, Gri-Gri bar, Rokoko, Červená sedma a další. Mezi její taneční výstupy patřil například Danse brutale, Tanec s mrtvou či Svatební košile. Mezi lety 1919 a 1936 působila na české půdě taktéž jako filmová herečka, jmenujme kupříkladu dílo Setřelé písmo (1929) a Trhani (1936). V roce 1922 se spolu s Jenčíkem účastnila evropského varietního turné a o rok později se stala sólistkou v milánské La Scale a v Římě. Po návratu do rodné Prahy vystupovala v pantomimách v Alhambře, vodní pantomimě v Edenu či v revuích ve Vinohradské zpěvohře. Ve třicátých letech 20. století odešla z Československa, tančila v revuích (například v La Scale) a hrála ve španělských a italských filmech pod jménem Christo Floretti. Datum úmrtí Hany Jenčíkové se bohužel zatím nepodařilo zjistit.

Zdroj: HOLEŇOVÁ, Jana, ed. Český taneční slovník: tanec, balet, pantomima. Praha: Divadelní ústav, 2001. ISBN 80-7008-112-0

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: