Arktický Robinson

V našem vyprávění o velkém českém dobrodruhu a polárním cestovateli Janu Welzlovi se přeneseme do těch končin zeměkoule, kde vládne drsná příroda a kde přežijí jen ti nejodhodlanější, do ledového království vysoko za polárním kruhem, které se nazývá Arktida. Přeneseme se do časů o více než sto let zpátky, do doby, kdy tato místa byla ještě z větší části neznámá a byla tím, čemu se říká „bílé místo na mapě“. Tento kraj byl opředen spoustou příběhů a bájí. Volal po prozkoumání, probádání a nalezení mety zvané Severní pól. Desítky výprav, které se o to pokoušely, mrzly, strádaly a některé se nikdy nevrátily zpět. Nikdy nebyly nalezeny jejich pozůstatky. Desítky let trvalo, než byl pól dobyt a celá Arktida zmapována.

Máte-li chuť, pojďte se s námi vydat do míst, kterým se říkalo konec světa, kde také žili Eskymáci svým primitivním, ale dovedným způsobem života. Přijďte se podívat, jak lovili a přežívali v těchto drsných podmínkách bez technického zámezí, které máme dnes.

Dostat se do těchto krajů není jednoduché ani dnes, ale Janu Welzlovi se to podařilo a to dokonce a doslova „po svých“. Jako mladý zámečnický tovaryš se vydal za prací na Balkán, pak lodí jako topič a dělník kolem Afriky a později přes oceány až na Sibiř. Zde přišel na myšlenku: „Což kdybych se vydal Sibiří až k Ledovému moři a poznal, jak se tam žije“. „Což kdybych“ byly veškeré jeho přípravy pro to, aby realizoval svůj sen. Vydal se sám, veden spíše než mapou svým instinktem, velkým odhodláním, fantazií a odvahou. Cestoval přes celou Sibiř a dostal se až za polární kruh na Novosibiřské ostrovy. Zde si vystřílel jeskyni ve skále, v níž pak žil a odkud pak vykonával své výpravy dál na sever a na Aljašku. Na ostrovech se také seznámil s místními Eskymáky a učil se jejich způsobu života a obživy. Vedl si velmi dobře, neboť v těch krajinách zůstal celých třicet let a stal se také vůdcem a kapitánem Novosibiřských ostrovů. Náš příběh je nejen o jeho velké cestě na sever, ale taky velké touze a odvaze naplnit svůj velký sen.

námět: Vojta Švejda a kniha „30 let na zlatém severu“
výprava: Radka Mizerová
technická spolupráce: Robert Smolík
hrají: Vojta Švejda, Kateřina Housková, Jan Beneš-McGadie
hudba: Jan Kalivoda

Předpremiéra: 11. 6. 2008

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: