Já tady, ty tam

Tvůrci a hrají: Dragan Stojčevski, Tereza Benešová
Hudba: Dragan Stojčevski, Tereza Benešová
Světelný design: Jan Beneš, Matěj Beneš
Zvuk: Michal Vaniš

„Hudba je vytvářena hudebníky hrajícími na hudební nástroje, stejně tak světlo je tvořeno osvětlovačem ovládajícím světelný pult. Intimní vztah dvou lidí je formován jejich okolím, v našem případě světlem a přítomností osvětlovače, který může jejich vztah ukázat pokaždé jinak." (Jan Beneš)

Projekt Já tady, ty tam hledá specifickou formu divadelního vyjádření, tvořenou zvukem, světlem a fyzickou akcí. Hlavními aktéry jsou dva lidé - muž a žena, hrající na akordeon. Nejde o koncert, ale o rozhovor. Hudba tvoří nehmotnou matérii, která asociuje různé polohy komunikace. A pak světlo navázané na tento rozhovor se stává též partnerem hudby, mění se živě ve vztahu ke skladbě. Na scéně se odvíjí příběh na několika dialogických úrovních: hudebníků s vlastními nástroji, hudebníků mezi sebou, světla a hudby, světla a prostoru…
Jak by to znělo a co by se dělo, kdyby se z dialogu odebrala slova? A kdyby jejich významy nahradil zvuk? Melodie? V určitém časoprostoru?

Z koncertu se stává divadelní představení, z dua trio a počet účinkujících se proměňuje násobením pohybujících se stínů, nebo jejich zanořením se do tmy. Hudba ve tmě. Světlo v tichu. Jsou důležití lidé na jevišti nebo jen hudba? Či prostředí, ve kterém se představení odehrává? Je zde mnoho možností, které chtějí autoři prozkoumat a využít k celkové kompozici večera. Jedná se vůbec o první společný projekt autorů.

Premiéra: 11. listopadu 2010

Tereza Benešová - studuje na DAMU scénografii alternativního a loutkového divadla. Kromě scénické tvorby též hraje na akordeon a zpívá ve známé kapele - Pět pičí bez dud (Vobezdud).

Dragan Stojčevski - studoval scénografii v Bělehradě a v Praze. Vedle scény navrhuje i kostýmy a plakáty. V současné době se zabývá tvorbou site-specific projektů u nás i v zahraničí. Jako malíř a grafik měl několik samostatných výstav. Od roku 2007 intenzivně hraje na akordeon s kapelou Mamapapa banda a skládá scénickou hudbu. Je též členem kapely IconOrchestra, která živě doprovází němé filmy a divadelní představení.

Jan Beneš - performer, choreograf, světelný designér mnoha projektů a divadel, absolvent konzervatoře Duncan Centra a ročního studijního pobytu v Laban Centre v Londýně. Jako autor a interpret je podepsán pod úspěšnými projekty nonverbálního divadla, např. Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla, či Polaris. Jedním z významných počinů na poli světelného designu je projekt Špalíček (2009). Hraje též na akordeon.

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: