Prodloužení uzávěrky grantů? Podezřelé gesto ministra...


Ministerstvo kultury z ničeho nic začátkem tohoto měsíce prodloužilo termín uzávěrky pro přijímání žádostí o grant na rok 2019 do 12. listopadu 2018. Dobrá zpráva? Spíše hromada otazníků…

Všichni ti, co v potu těla a s maximálním psychickým vypětím odevzdávali granty před více než měsícem, ti, co si vystáli frontu na podatelně v poslední možný den pro přijímání žádostí, se nyní diví. Proč? Z jakého důvodu? Co je za tím? Komu to může pomoci? Zapomněl snad někdo grant odevzdat včas? Vymyslí teď umělci během týdne další nové projekty, o jejichž podporu se budou ucházet? Navýší se nějak výrazně po onom prodloužení počet přijatých žádostí? Nebo jich snad bylo méně, než nový ministr předpokládal, vzhledem k například nečekaně navýšenému rozpočtu? Kéž by!

Musím se přiznat, že spíše než jako vstřícný krok ministra kultury mi to zavání nějakou zákulisní politickou hrou, podezřelou lobby. V případě, že by bylo ono prodloužení oznámeno ještě v září, před termínem uzávěrky, věřím, že by to většina žadatelů uvítala s nadšením a měla by měsíc a půl k dobru k dotažení svých vizí a myšlenek, které chce se státní podporou realizovat v dalším roce. Tím spíše, že proluka mezi odevzdáním žádostí a zasedáním grantových komisí je poměrně dlouhá. Ale takto nekoncepční prodloužení lhůty spíše smrdí…

 

Další sloupky naleznete zde.

Autor: Daniela Machová
 
 

Nahoru

Daniela Machova, 08-11-18 21:26:
Milá Zus (enter5), děkuji za komentář, kvůli tomu jsme sloupky zavedli, aby jejich autoři mohli vyjádřit svůj názor k současnému dění a rozvířili diskusi. Jak sama víš, do redakce jsem nastoupila až v polovině roku 2007, kdy už TA čerpaly dotace, nevím tedy, jak a kdy se podávaly granty na začátku za Tvého vedení. Od doby, co jsem se na přípravě grantů podílela já, si nepamatuji, že by nastala situace podobná té nynější, kdy byla „prodloužena“ uzávěrka podávání žádostí po jejím uplynutí. Proto se nad tím pozastavuji, i proto, že ono prodloužení nebylo na webu MKČR nijak odůvodněno, což si dovoluji označit za nekoncepční.
Taneční Aktuality, 08-11-18 10:41:
Členové grantové komise pro profesionální tanec, pohybové a nonverbální divadlo i komise pro profesionální divadlo sepsali otevřené dopisy ministrovi kultury doc. Mgr. Antonínu Staňkovi, Ph.D., v němž "prodloužení" lhůt podání žádostí kritizují. Znění dopisu naleznete zde: http://www.tanecniaktuality.cz/otevreny-dopis-ministrovi-kultury-cr/?fbclid=IwAR19SWczOvdg6a96Uy8VZrhhdU2zK4jAvzCbBSoXiv37HQ8SIpzCXOEIC54
enter5, 08-11-18 09:15:
ajajaj....musím přiznat, že článek DM zavání populistickou snahou hledat problémy tam, kde víceméně nejsou a tím odvádět pozornost od skutečné hniloby, co zapáchá.... Kolikpak přečetla DM koncepčních materiálů MKČR, že si je tak jistá, že se jedná o zcela nekoncepční krok ministra? A nezískaly TA před lety svůj první grant právě díky tomu, že byla uzávěrka pro podání žádostí prodloužena? Tehdy to vedení TA bralo jako znamení, že má překročit svou trému a udělat další krok... Že jsou výběrová řízení částečně fraškou víme všichni, nemyslím, že prodloužení termínu uzávěrky na tom něco změní....možná se zase ale objeví něco nového, co dokáže rozvířit tu zatuchlost v živém českém umění.... rádoby chytré sloupky na webu TA tuhle vařečku rozhodně nevlastní!
anonym, 07-11-18 15:11:
Díky za poukázání! Už jen to, nazvat toto "prodloužením" nedává smysl.Vždyť je to znovuotevření příjmu přihlášek, spíše druhé kolo, protože mezi původní (první) uzávěrkou a oznámením tohoto Velmi PODEZŘELÉHO gesta byla měsíc proluka!!! To přeci není prodloužení, protože těm, co poctivě odevzdali podle původní uzávěrky, to vůbec nepomůže, spíše naopak.

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: