30.11.2008

Gala večer souboru irských tanců a stepu Gall – Tír

Velký sál Městské knihovny v Praze patřil večer 14. listopadu 2008 irským tancům a stepu. Před plně obsazeným hledištěm se představili studenti tanečního oddělení Základní umělecké školy v Praze 9 – Proseku, soubor irských tanců a stepu Gall-Tír a tanečníci irských tanců ze studia volného času Happy time. Tyto tři skupiny vděčí za své taneční umění znalcům a zaníceným propagátorům irského tance Gabriele a Janu Klášterkovým.
Gabriela Klášterková učí na tanečním oddělení ZUŠ v Praze 9 – Proseku. Je to jediná státní škola, kde se v České republice vyučují irské tance, nejtalentovanější žáci jsou přijímáni do souboru Gall-Tír. Pražský soubor Irských tanců Gall-Tír založili právě manželé Klášterkovi, a to v roce 2003. Jan Kláštěrka je jedním z hlavních lektorů.
Název lze do češtiny přeložit jako „Země cizinců“. Soubor pracuje pod záštitou certifikovaného lektora irského tance Ronana Morgana. Během své existence se Gall-Tír zúčastnil řady mezinárodních soutěží tzv. Feisů, na nichž často stojí na stupni vítězů. Studio volného času Happy time navštěvují zájemci o i další druhy uměleckých oborů.

Představení zahájilo po úvodním slovu Josefa Herverta taneční oddělení prosecké ZUŠ. Šesti až jedenáctileté dívky zatančily choreografii Let‘ dance. Následovala taneční skupina z Happy time a poté Gall-Tír. Viděli jsme např. Happy Dance, Fairy Reel, Slip Jig, Break Out atd. Po přestávce jako první opět tančili studenti (15 – 19 let) ze ZUŠ např. Hornpipový dýchánek a Dancing King. Pak se ujal programu, když pomineme pohostinské vystoupení šermířů HŠH Kvartet, soubor Gall-Tír s čísly Girls‘ War, Trouble Jig, Démon, The Tunes, Single Jig, Solas 9 a Reels‘ Show.
Tance v měkkém obutí, které se nazývají „softy“, střídaly tance stepové. Dívky tančily většinou v krátkých šatičkách se zvonovou sukénkou. Měly dlouhé nakadeřené vlasy, které při tanci zvýrazňovaly pohyb hlavy a těla. Chlapecký úbor byl ozdoben barevnou šerpou uvázanou v pase.
Večer v Městské knihovně končil vřelým potleskem a aplaudováním všem účinkujícím. Bylo to ocenění za jejich úspěšné vystoupení a za jejich zajímavou a objevnou činnost na naší taneční scéně.

Eva Krakešová

 

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: