28.1.2008

Júzuru - japonská opera v Čechách

Soubor Slezského divadla v Opavě uvedl 11. ledna 2008 ve Stavovském divadle v Praze svůj výjimečný umělecký počin minulého roku: nastudování japonské pohádkové opery Júzuru (Večerní jeřáb).

Příběh jeřába, jenž se z vděčnosti za záchranu života přemění v ženu, která obětuje vše pro lásku svého muže, je v japonské literární tradici velmi starý. Na libreto Kinošity Džundžiho vytvořil japonský skladatel Dan Ikuma romantickou operu, jejíž poetická melodika v souznění s japonským jazykem vytváří na jevišti syrově snovou atmosféru.

Sólistům a celému týmu patří můj nelíčený obdiv nad perfektním zvládnutím nejen japonské hudební předlohy, ale především japonského jazyka. Ten jim nebyl ani v nejmenším překážkou k pravdivému a věrnému ztvárnění postav a vylíčení nestárnoucí myšlenky příběhu. Čistota hereckého provedení ladila s jednoduchou výtvarnou koncepcí díla. Velkým přínosem byla i viditelná pohybová režie, vystihující jednotlivé charaktery lidských postav v protikladu k nadpřirozené postavě Cú a její ptačí podobě. Výsledkem byl dojemný příběh, který se neomezil na pouhé exotizující náznaky místního koloritu, ale nenuceně nás přenesl do země vycházejícího slunce, v níž je jeřáb posvátným ptákem symbolizujícím věrnost a dlouhý život. Neutuchávající potlesk nadšeného publika byl zaslouženou odměnou. Opavskému souboru přeji hodně úspěšných repríz a upřímné divácké ocenění jejich náročné a kvalitní práce.

Lucie Burešová

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: