Poslední červencový víkend (25.–27. 7. 2008) se na Stanici Žilina–Záriečie konal nultý ročník přehlídky slovenského nezávislého divadla a tance, kterou kulturní centrum Stanica Žilina–Záriečie připravilo ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava.

Víkendové akci předcházely dvě pětidenní divadelní dílny pod vedením Ivy Jurčové (umělecká šéfka Divadla Pôtoň) a Tomáše Žižky (scénograf, animátor site-specific projektů a pedagog DAMU), ve kterých 24 účastníků připravovalo závěrečné představení na základě práce s textem Anny Gruskové – „Rabínka“ a pracovalo na site-specific projektech na několika místech Žiliny.

V pátek vystoupilo s představením Plazenie trnavské divadlo Disk, na které navázal venkovní koncert Živých kvetů, v sobotu zahájila program Debris Company s choreografií Soliloquy, kterou na jevišti vystřídalo Divadlo SkRat s inscenací Narozeniny, večer byl zakončen pouštěním slovenských i českých písní 50. let z vinylových desek.

Poslední den festivalu vystoupilo seskupení ID se svým divadelním a výzkumným projektem Ortopoetikum, které je dle webových stránek Združenie prvého mája „inšpirováno telesnými handicapmi niektorých zapojených tvorcov. Vychádza z osobnej skúsenosti nedokonalého, poškodeného tela a skúsenosti tela ohrozeného chronickou deformáciou – skoliotickou chrbticou. Celou akci uzavírala se svým projektem Aukcia slovenská tanečnice, choreografka a pedagožka Katarína Mojžíšová. Tento projekt zkoumající myšlenku uměleckého vlastnictví byl založen na dražení 4 krátkých pohybových čísel, částí z Kataríniných předchozích choreografií. Vše probíhalo jako na běžné aukci, od seznamu dražitelů, seznámení s pravidly dražení, představení jednotlivých kusů – jejich odtančení – až po samotnou dražbu jednotlivých částí.

Příjemná atmosféra celé akce, nasazení účastníků workshopů, vystupujících umělců a zápal pořadatelů dává přehlídce potenciál vybudovat si v dalších ročnících pevné místo mezi festivaly pohybového divadla a tance.

                                                                                    Hana Galiová, srpen 2008

 

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: