Rozhovor s Sergem Ambertem,francouzským tanečníkem a choreografem, jehož novou premiéru Tanec a šílenství v životě Václava Nižinského - Jako skok do oblakuvádí v těchto dnech 11. a 12. května 2010 Roxy / NoD.

 

Co tě přivádí s novou premiérou opět právě do ČR?
Od roku 2001 pracuji na různých projektech v České republice (stáže, ateliéry, tvorba a prezentace představení). Moje nová premiéra je inspirována Nižinským, chtěl jsem se podělit o svou vášeň a fascinaci pro tohoto muže s českým publikem. Navíc mám pracovní zázemí v Burgundsku, francouzském regionu, jehož historie a kultura jsou propojeny s historií a kulturou České republiky.

Sólo je inspirováno texty V. Nižinského. O jaké texty se jedná?
Mé nové sólo je inspirováno životem Nižinského, zejména obdobím, kdy propukla jeho psychická nemoc. Potřeboval jsem si proto předčíst několik jeho různých biografií, ale také jeho «Sešity», které sám napsal v průběhu šesti týdnů na začátku roku 1919. Tyto «Sešity» vyšly ve své úplné a originální verzi ve francouzštině mnoho let po Nižinského smrti a po autorizaci jeho dětí. Jsou unikátním svědectvím umělce, který cítí svou duši kolísat a volá svou touhu po lásce. Nalezneme tam i otázky, které se zamýšlejí nad tím, co je to být umělcem. Říká: „Chci tančit, protože to cítím, a ne proto, že na mě někdo čeká." Klíčová věta, které tak dobře rozumím.

Tedy co pro tebe osobně Nižinskij znamená?
Je to zajisté jeden z největších tanečníků všech dob, ale také geniální a avantgardní choreograf, podívejme se na Faunovo odpoledne nebo Svěcení jara. Ale co je hlavně fascinující, je jeho tragický osud, jeho cesta od slávy k šílenství. Šílenství, které zůstalo prostoupeno tancem. Často říkáme, že je to jeden z otců moderního tance.

Jak jsi s touto inspirací pracoval?
První inspirací mi byla vzpomínka z dětství. Má matka mi vyprávěla historku o Nižinském. Nižinský byl v psychiatrické léčebně, kde odpočíval a nabíral sílu po léčbě v podobě inzulínových šoků. Serge Lifar, ruský tanečník a v té době ředitel pařížské opery, mu chtěl nějak pomoci. Rozhodl se proto navštívit ho v nemocnici a zatančit pro něj. Nižinský se během návštěvy začal pomalu rozpohybovávat a najednou začal skákat. Fotografovi, který byl přítomen během návštěvy, se podařilo zachytit jeden jeho skok. Tento poslední Nižinského skok mi připomněl ateliéry, během kterých jsem pracoval s psychicky nemocnými lidmi. Přál jsem se dotknout díky osudu tohoto muže míst, která dělí to, co nazýváme normálností a psychickou nemocí.V průběhu měsíců jsem si četl v úchvatných Nižinského biografiích, čerpal z nich inspiraci, hledal  ve všech možných dostupných materiálech a samozřejmě také v Nižinského vlastních spisech. Pak jsem improvizoval, tančil a znovu četl a četl, zkoušel jsem vstoupit do postavy tohoto velkého tanečníka se zraněnou duší.

Součástí večera je i sólo Bětky Májové v tvé choreografii. Jaká byla inspirace k této práci?
Toto sólo bylo vytvořeno před třemi roky, ale od té doby se hodně změnilo, dozrálo… Chtěl jsem pracovat na kontrastu pomalý-rychlý, nečekanosti a nepředvídatelnosti změny. Sólo je inspirováno hmyzem Ephémère (česky jepice). Hmyzem, který žije jeden jediný den. Pro mě to byla metafora spalujícího rytmu života a připadá mi, že je to příhodný začátek večera věnovaného Nižinskému, jehož taneční kariéra netrvala ani deset let a on sám prožil víc jak polovinu svého života v psychiatrických léčebnách.

 Na čem dalším pracuješ a co tě dál čeká?
Projekty a nápady mi nechybí. Hodně času strávím prací, rozvíjením nových tanečních nápadů v místě, kde mám pracovní zázemí. Na červen pak připravuji malý festival na téma umění a psychiatrie, v jehož rámci bude uveden La Fêlure du Papillon (Rozpolcení motýla), představení které bylo vytvořeno a mělo premiéru v Praze v roce 2004. Co se týče nových představení, mám v plánu uskutečnit mužský kvintet s tanečníky, muzikanty a herci. Něco na způsob  komedie a muzikálu, trošku tragiky, ale hodně naděje. Na projektu budu spolupracovat s akordeonistou Arnaudem Méthivierem, bude to společná práce na hudbě, tanci a textu.

                                                   Připravila: Zuzana Smugalová a Alžběta Májová

 

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: