7.1.2010

Rozhovor se skupinou VerTeDance

Předpremiéra představení Emigrantes proběhla 18. prosince 2009 v Divadle Archa. Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová představily svůj nový projekt, ve kterém se spojuje svět dospělých i dětských tanečníků. Představení neproběhlo v úplném tvaru, bylo ochuzeno o živé vystoupení hudebníků, zážitek divákům nabídlo ale velmi bohatý. Do premiéry jako takové zbývá několik dní. Taneční duo VerTeDance nám korespondenčně prozradilo několik zákulisních informací…

 

Jak jste spokojeny s proběhlou předpremiérou? Stihly jste si to vůbec užít?
Jsme spokojené, i když je stále co vylepšovat… Premiéru si ale, doufejme, užijeme ještě více!

Přišla pochvala po skončení představení?
Představení se povedlo, takže jsme všem poděkovaly a samozřejmě jsme i zaslouženě tanečníky i děti pochválily.

Můžete mi blíže představit ten projekt? Jak dlouho trval? Jak probíhal a jak vyústil v takové představení?
Projekt Emigrantes vznikal téměř rok. Nejprve jsme hledaly téma, příběh, inspiraci. Podle toho se i odvinul výběr a počet interpretů a také hudební doprovod. Se zkouškami jsme začaly v září, scházeli jsme se asi tak třikrát do týdne a intenzivněji se pak zkoušelo 14 dní před předpremiérou. Během zkoušek jsme hledaly různé vztahy mezi dětmi a dospělými přes tématicky improvizované pohybové hry. Snažily jsme se o propojení a vzájemné obohacení dětského a dospělého světa. Pro většinu interpretů to byla vůbec první zkušenost spolupráce tohoto druhu s věkově tak odlišnými „kolegy“. Tvůrčí proces byl velmi inspirativní a zábavný a to snad nejen pro nás. Samotný příběh a kostra představení vykrystalizovaly ze společných zkoušek.

Jaký podíl na tom máte každá choreograficky? Jak probíhala spolupráce mezi vámi dvěma? Muselo být obtížné sladit vaše představy, nebo ne?
Choreografii i samotný příběh jsme vytvořily společně na základě materiálu z předešlých již zmíněných improvizací. No a jak probíhá naše spolupráce s Veronikou? Práci si nedělíme, snažíme se všechno řešit společně, na každou zkoušku jsme si dělaly důkladné přípravy. A asi už jsme po těch letech nějak propojený, takže se často naše představy překvapivě shodují. Tam, kde se neshodneme, začíná zajímavá a obohacující výměna názorů. Snažíme se o vzájemný respekt. Prioritou je pro nás obě vytvořit co nejkvalitnější dílo, ne prosadit si za každou cenu svou.

Ty děti jsou neuvěřitelně šikovné! Je na nich vidět dobré vedení. Jak se vám s nimi pracovalo? A jakým způsobem, jste vlastně pracovaly?
Děti jsou šikovné, proto jsme si je vybraly. Už je známe delší dobu. Už třetí rok navštěvují naše kurzy kreativního pohybu, které probíhají v Divadle Archa. Tam se snažíme pracovat na rozvoji přirozeného pohybového projevu, netlačíme je do žádných tanečních technik, prvků, vazeb… Většinou pracujeme s improvizací a pohybovými hrami, prostřednictvím kterých se děti snažíme nenuceně seznamovat se základními pohybovými principy a zákonitostmi.

Většina představení nedělá předpremiéry, proč vy jste se pro ni rozhodly? Budete ještě škrtat, upravovat a zkoušet, nebo představení zůstane ve stejném tvaru do premiéry?
Pro předpremiéru jsme se rozhodly proto, že v daný termín neměli čas naši hudebníci – skupina DVA – kteří budou hrát živě na premiéře. Nicméně předpremiéra nám ukázala menší nedostatky, takže změny a úpravy budou, ale jen velmi malé. Budeme řešit detaily, které jsou pro nás však zásadní.

V poslední době hodně pracujete s propojením dětského a dospělého světa, co vás na tom přitahuje? A podle čeho jste si k dětem vybraly dospělé tanečníky?
Dětský interpret nás zajímá, ale v tomto případě jsme se úplně tak samy nerozhodly. Zadání přišlo od Divadla Archa. Dospělé interprety jsme vybíraly samozřejmě podle jejich talentu, ale i podle sympatií, protože je pro nás důležité pracovat v příjemné atmosféře. A také všichni dospělí interpreti mají své vlastní děti, mají tedy kladný vztah k dětem obecně, což pro nás bylo také důležité.

Čím je příběh inspirován? Je to velmi poetické i humorné i takové „bolavé“ představení. Přidaly jste k tomu nějakou fikci, nebo je to celé inspirované příběhem dětí?
Představení je inspirované komixem Emigrantes od Shaun Tana a vzpomínkami Edy Manukjana, který v představení vystupuje. Když mu byly dva roky, musel spolu s rodiči opustit Arménii, svou rodnou zem.

 

Připravila Lucie Břinková

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: