7.1.2010

S Václavem Kunešem o nové premiéře
V. Kuneš v představení A Small Hour Ago, foto L. Kocourková

Rozhovor s tanečníkem a choreografem a uměleckým šéfem 420PEOPLE, Václavem Kunešem, který se uskutečnil krátce po jeho premiéře na Holandském tanečním festivalu a pražské premiéře v Divadle Archa.

Co si myslíte o odchodu Jiřího Kyliána z Nederlands Dans Theater?
Tento jeho odchod je jeden z více plánovaných odchodů, které již za ta léta absolvoval. Ale ještě není odchodem posledním. Ve svých pracích se totiž tématem odchodu a příchodu Kylián zabývá již delší dobu. Tím, že se odněkud odejde, se zákonitě někam přijde – i když to nemusí být hned viditelné a jasné.
V tomto případě je v tom zajisté i hodně osobních důvodů, které si ale nedovolím komentovat.

Jaké jste měli pocity na reakce pražského publika po pražském uvedení Vaší poslední práce A Small Hour Ago? Je rozdíl v reakcích holandského obecenstva?
Uznávám, že jsem se obával reakcí českého publika. Z jediného důvodu: nevím, do jaké míry je divák „ochotný“ zapojit své vlastní „já“. Nechat ten večer na sebe působit, a popřípadě potom či během inscenace hledat nějaký hlubší význam (nemyslím tím dramatický nebo vážný) .Věřím ale ve svou práci a mám ten neodbytný pocit se s divákem podělit i o tyto záležitosti. Proto jsem byl velmi mile překvapen. Nerad ale spekuluji o tom, jaký pocit diváci doopravdy měli…

Kde se vám tedy lépe hrálo?
Určitě v Praze. Divadlo Archa je lepším místem pro uvedení této nové choreografie.
V Den Haagu se v současné době jedná o dočasné divadlo Korzo – spíše alternativní prostor, protože původní Divadlo Korzo, kde se současná taneční tvorba uvádí, je v rozsáhlé rekonstrukci. Poté z něj bude opravdu nádherné a moderní divadlo.

Jak v tak náročném partu, který tančíte, stíháte jako choreograf sledovat průběh představení?
Ani bych vlastně neměl sledovat, co se děje. Měl bych se pouze soustředit na svůj výkon tanečníka. Já sám se vždycky poznám. Současně tanečník i choreograf na jevišti musím mít o to víc vždy vše pod kontrolou. Když už ale představení začne, měl bych být stoprocentně tanečník a věřit všemu, co se do té doby stihlo, a že to tak i bude dál. S tím jsem měl samozřejmě velké problémy a jsem si vědom, že ani při naší české premiéře jsem to ještě úplně nezvládal, oprostit se. V tom ještě vidím velkou rezervu, která může každý další večer někam dál posunout. Jiná varianta je zůstat pouze na straně divácké a nechat se zastoupit…

Co chystáte na novou sezónu, mluvili jste s Natašou Novotnou o jakémsi Best of…
V dubnu, přesněji 14. a 15. se poprvé představíme na Nové scéně Národního divadla. Od nového roku máme jakýsi statut částečné rezidentury. To znamená možnost zkoušení a využívání tanečního sálu a samozřejmě větší frekvenci představení. Moc se těšíme, kontinuita, i když částečná, je pro nás, 420 PEOPLE, jako pro soubor velmi důležitá. Připravujeme program, o kterém jsem přesvědčen, že bude mít šanci oslovit jak diváka náročného i znalého, tak i diváka, pro kterého je současný tanec menší neznámou. Uvedeme B/olero od Ohada Naharina, jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů, dále pak původní duet Small Hour (Thálie pro Natašu Novotnou za interpretaci i Cena Sazky a Divadelních novin za choreografii, pozn. red.). V druhé polovině večera potom další mé choreografie pospojované do celistvého bloku za „doprovodu“ improvizačního esa, choreografa i tanečníka Michaela Schumachera (držitele ocenění Golden Swan, nejvyššího holandského ocenění pro tanečníky, a držitele putovního Kyliánova prstenu pro výjimečné umělce). Tyto choreografie budou v Praze uvedeny poprvé.

Budeme se tedy těšit na další a další nová shledání.

Marcela Benoniová

 

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: