Smích nesmí chybět ani na špičkách


Kdo by se v dnešní době nechtěl od srdce zasmát? Tragédií je v současné společnosti i na divadelních prknech tolik, že se divák po práci nebo o víkendu rád odreaguje u komedie, případně vyrazí na komediální balet. I ten dokáže pracovat s různými vrstvami humoru. Na českých scénách se nabízí na výběr hned několik inscenací.

Britský humor září v Národním divadle v Praze, které loni úspěšně zařadilo na repertoár Marnou opatrnost. Jedná se o dílo důmyslně vtipné a poetické, které v dnešní době chybí. Není se co divit, že si balet oblíbily i děti. Hlediště vícekrát burácí smíchy, vyvolává jej například neuvěřitelná mimika svědomité Matky Simony a krokové variace, jako je dřevákový tanec. Ztvárnění ženských postav pánským tanečníkem je v baletu vůbec oblíbeným nástrojem komiky. Například na parodii založená představení souboru Ballet Hommes Fatals, který tvoří muži tančící na špičkách. Velké role klasického repertoáru, ať již Odettu z Labutího jezera nebo Šípkovou Růženku uvidíte v podání baletních sólistů, a smích vám nezamrzne na rtech.

Černý humor v současném tanci umí ztvárnit soubor Dekkadancers. Jejich nový složený večer se jmenuje Návštěvníci. Především choreografie Síkrit vtáhne diváky do děje lehce mrazivým příběhem, plným nečekaných zvratů, vtipu a nadsázky. Kdo má rád grotesky a žertovný humor s anekdotickou pointou, přijde si na své.

I diváci v regionech se mohou u tance zasmát, například u klasického baletu Don Quijote. Proč je tento balet často uváděný a oblíbený? Zřejmě ze stejného důvodu jako jeho předloha. Naivita, spontánnost, lidovost a především přirozená hravost – to jsou charakteristiky jeho humoru. Výsledkem je radost z odkrývání a sdílení vzájemného vztahu mezi baletním umělcem a divákem. Energie ze vzniku okamžiku se přenáší z jeviště do hlediště a zase zpátky.

Balet je umění seriózní, dramatické a plné emocí. Humor do něj ale patří stejně jako do života. Když má člověk smysl pro humor a umí ho na jevišti vyjádřit, ať už je to choreograf, nebo tanečník, přináší to divákovi radost a příjemné osvěžení.

 

Další sloupky naleznete zde.

 

Autor: Lenka Trubačová
 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: