Sólo pro nás dva Petra Zusky


Soubor Baletu Národního divadla ukončí tuto sezonu novou premiérou Sólo pro nás dva v choreografii Petra Zusky. Jak již titul napovídá, autor odkazuje názvem ke svému někdejšímu baletu Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, který nyní, po deseti letech uvádění, opouští jeviště Národního divadla. Premiéry nové inscenace se na Nové scéně uskuteční 15. a 16. června 2017.

I tentokrát se Petr Zuska nechává inspirovat hudebně-písňovou tvorbou – podněty nachází v ostravském regionu a volba padla na Jarka Nohavicu a Beatu BocekSólo pro nás dva pak lze v jistém úhlu pohledu chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšína, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr. Celkem zazní 37 písniček Nohavici a Bocek (například Těšínská, MarkétaLitanie u konce století a Pole maku nebo Dusza moja).
„Samozřejmě, že Bocek není stejná jako Nohavica – jejich rozdílnost (a to nejen ta daná pohlavím) dává vznikajícímu představení kontrast, napětí, kýženou harmonii i právě žensko-mužský prvek. Vždyť i toto je podtext Sóla pro nás dva – jednota vzniká díky spojení dvou, k jingu patří jang a k ženě muž. A každý z nás je složen ze dvou polarit, máme v sobě ženskou i mužskou stránku, hodného i zlého, démona i anděla,“ vysvětluje Petr Zuska.
Inspirace severomoravským krajem se promítá i do chystaného scénografického řešení inscenace. Petr Zuska ke spolupráci přivzal prof. Jana Duška, se kterým ho pojí řada předchozích baletů (ať již poslední Chvění nebo například Stabat materRomeo a JulieSmrt a dívka či právě zmiňované Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři).
„Sólo pro nás dva bude uvedeno na jevišti Nové scény. Půjde o skoro dvě hodiny plné vynikající muziky i tancování. Petr Zuska, v jedné osobě choreograf i režisér, bude hrát na strunu rozeznívající v nás to místo, kde vedle sebe leží pláč i smích a zda ho máte v srdce, či v hlavě, už je na každém z vás,“ dodávají zástupci Baletu ND.
Umělecký šéf Baletu, choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska uzavírá touto inscenací svou poslední sezonou v čele Baletu Národního divadla a pomyslně předává žezlo svému nástupci, Filipu Barankiewiczovi.

Zdroj: Národní divadlo

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: