Zemřel jeden ze zakládajících členů NDT Gérard Lemaître


Gérard Lemaître (nar. 8. 12. 1936) patřil k zakládajícím členům Nederlands Dans Theater v Haagu a po dobu 60 let byl jednou z tamních klíčových postav. Více než 22 let tančil v mnoha choreografiích Hanse van Manena, Jiřího Kyliána, Williama Forsytha, Benjamina Harkarvyho a dalších. „Se svou neutuchající vášní pro soubor a taneční umění inicioval myšlenku senior company NDT III. I po ukončení své taneční kariéry byl Gérard pravidelným návštěvníkem každé premiéry NDT, a stejně tak se i často zapojoval do dalších akcí souboru. Velmi nám bude chybět jeho mladistvý úsměv, hravost a pozitivní energie,“ dodávají zástupci NDT.

Gérard Lemaître začal se studiem tance v 11 letech na École du Châtelet v Paříži. O dva roky později se již objevil na jevištích Théâtre du Châtelet a Théâtre Mogador. V 15 letech byl angažován Rolandem Petitem a připojil se ke Grand Ballet du Marquis de Cuevas. V roce 1956 musel taneční kariéru přerušit a po dobu tří let plnil základní vojenskou službu. Po svém návratu v lednu 1959 znovu pracoval s Petitem a podílel se na natáčení filmu Les Collants noirs1. V roce 1960 se na výzvu Hanse van Manena připojil k Nederlands Dans Theater. V NDT tančil do roku 1982 a objevil se ve více jak 120 choreografiích, přičemž šedesát z nich bylo vytvořeno speciálně pro něj. V roce 1983 byl jmenován do funkce baletního mistra Scapino Ballet Rotterdam a od roku 1986 působil v Opéra de Lyon. V roce 1991 byl jedním z iniciátorů a předních postav NDT III.

Zdroj: NDT


 

 

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: