Diskuze k tématu:
Vyjádření ke stažení článku Krize v Baletu Národního divadla

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Od nejnovějších / Podle hodnocení

Balet ND

vložil Martin

IP: 194.228.20.226
Reaguje na:
Doufám ,že současnému šéfovi baletu nebude prodloužená smlouva......

LIDSKÝ POSTOJ

vložil Lucie Hayashi

IP: 78.45.160.224
Reaguje na:
Milá Jano,
děkujeme za komentář i vaše povzbudivá slova. Novinářskému postoji i etice rozumíme, je tu ale ještě ten lidský.
Můj článek totiž nevznikl z potřeby mediální kauzy nebo senzace. Byl z mé strany nabídkou mediálního prostoru pro soubor, jako příležitost zveřejnit svůj hlas, rozezvučit jej mimo zdi ND. Vznikl ve velmi citlivé době a díky dohodě s tanečníky na jejich spolupráci na výsledné podobě textu. Křehké informace zevnitř sálů mi byly předány díky vzájemné důvěře a nebylo v mém zájmu této jakkoli zneužít. Pochopila jsem celkem dobře aktuální situaci a proto velmi rozumím tomu, že po zvážení důsledku zveřejnění se respondenti rozhodli vzít svá slova z veřejného média zpět. Jelikož se jednalo o společnou práci, bylo pro mě morálně správné jejich požadavku vyhovět, ačkoliv jsem si za výsledkem jako novinář stála.
Nemyslete si, že mě to nemrzí, ani že bych chtěla zamlčovat informace, na něž má veřejnost právo. Právě z tohoto důvodu, jak již pan šéfredaktor naznačil, pracujeme na jiném způsobu uchopení formy.
Děkuji za pochopení všech čtenářů i diváků.
A pevně věřím, že tanečníci vnímají podporu veřejnosti, jaká se jim dostává, a díky tomu svůj boj za kvalitní podmínky pro profesionální práci nevzdají.
+19 -7 ! Odpovědět

novinářský postoj

vložil Jana Bohutínská

IP: 109.183.128.55
Reaguje na:
Milý Josefe, nemějte mi za zlé, že celou "kauzu" bedlivě sleduji a tudíž jsem si s velkým zájmem přečetla i Vaše vyjádření. Co mě na celé věci zajímá nejvíc, je novinářské hledisko. To považuji za klíčové. A ptám se, kdo pro TA pracuje. Jste novináři? Jste dokonce investigativci? Jste píáristé? Jste milovníci tance? Jste kritici? Jste... Každá možnost má svá psaná a nepsaná pravidla. Některé možnosti jsou slučitelné, jiné nikoliv. Moje otázka zní konkrétně, zda jste novináři. Protože pak znáte novinářskou etiku, tiskový zákon a další okolnosti. Víte, že autorizace není povinná, někdy je dokonce trochu nebezpečná (na hranici s cenzurou toho, čeho se respondent na poslední chvíli lekne). Respondent odpovídá z vlastního záměru a čelit důsledkům je jeho rozhodnutí. Novinář píše s vědomím reakce, měl by ji ustát, osobní odvaha čelit nepříjemným odezvám je ostatně integrální součástí jeho profese nebo poslání, ať už to vnímáte jakkoliv. Měl by profesionálně odvést svou práci, s nejlepším vědomím a svědomím, a pak si za ní stát. Víte, že TA sleduji od začátku a taky jsem pro Vás párkrát něco napsala. Proto mě to stažení jako novinářku tak znepokojilo a proto si dovoluji klást toto téma k diskusi. Je to podle mne otázka kredibility a váhy TA, kterou se s velkým odhodláním snažíte soustavně posilovat. Dát prostor druhé straně, aby se vyjádřila, jste přeci mohli či měli i bez toho, abyste původní text stahovali.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE