Discussion
Alvin Ailey – „Snažím se oslavovat úspěchy člověka – krásu hudby, tvarů, formy, barvy, světla, textury.“

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

By date / By rating

Poznámka k vazbám Alvina Aileyho na Československo

posted by Zdeněk Prokeš

IP: 62.24.76.177
Responds to:
Úvodem bych chtěl moc poděkovat Monice Rebcové za připomenutí velké osobnosti světového tance a choreografie A. Aileyho při příležitosti jeho nedožitých devadesátin. Rád bych její článek doplnil o několik styčných bodů, které měl s Československem, a připomněl tak jeho vliv na moderní tanec u nás.

V roce 1979, když Alvin Ailey American Dance Company u nás hostoval poprvé, se s Aileyem setkal choreograf Jan Hartmann, který v té době byl v posledním ročníku studia choreografie na HAMU. V rozhovorech s Aileyem projevil zájem po dokončení studia pokračovat ve studiu u něj. Po dalším jednání mu byl nabídnut roční pobyt na Alvin Ailey American Dance Center finančně zajištěný Fulbright Commision. Náročný jednoletý program mu pak byl z důvodu vážného úrazu prodloužen. Přes úraz byl schopen se školním souborem nastudovat pár svých starších choreografií a předvést je na závěr školního roku ve školním gala představení. Do USA se pak vracel v letech 1984, 1985 a 1986 na pozvání do různých projektů a zejména začal působit jako hostující pedagog tance na Brooklyn College. Tato spolupráce pak vyústila v projekt výměny pobytu Tanečního souboru při Brooklyn College a Tanečního souboru VUS UK v Praze a New Yorku. Při jeho pobytech se samozřejmě opakovaně setkával i s členy a studenty Alvin Ailey American Dance Cencer. A tak se mu podařilo při zajišťování programu pobytu českého souboru zajistit též možnost studiového představení v této škole. V českém souboru v té době působila i Eva Jeníčková, která si pak vyjednala pozvání k pobytu na této škole i finanční podporu Fulbright Commision.
Několik měsíců před svou smrtí v květnu 1989 přijal Ailey pozvání od UNESCO k návštěvě Prahy v rámci 40. výročí založení Mezinárodního divadelního ústavu v Praze, který uspořádal nezapomenutelný Mezinárodní choreografický seminář, jehož se zúčastnilo několik významných choreografů z obou stran železné opony. Na toto setkání nikdy nezapomenu. A nakonec ani na hostování A.A.A.D.C. v Praze a Brně na podzim 1997, kdy už soubor vedla Judith Jamison.

April 2021

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE