Vzhůru nohama

Za pár dní skončí první měsíc roku 2021. Dvacátá léta nového milénia začínají nabírat na obrátkách a točí se v bludném kruhu pandemie, s níž jsme se potýkali ve stejném desetiletí před sto lety. Tehdy šlo o periodu žhavé invence a tvorby v duchu svobody a nezávislosti, která ovšem postupem doby vzala za své.

Lucie Dercsényiová. Foto: Michal Hančovský.

Lucie Dercsényiová. Foto: Michal Hančovský.

Ale ani současný stav múzického světa nevypadá nejlépe – nejenže se vypořádává s lockdownem, ale aby toho nebylo málo, hrozilo, že milovníkům baletu zůstanou oči pro pláč. Soumrak se totiž stahoval nad osudem některých ikonických děl klasického baletu v Mekce nejuctívanější, v pařížské Opeře.

Její ředitel Alexander Neef, donedávna velící Canadian Opera Company, přišel s prohlášením, že se z repertoáru stáhne Bajadéra, Louskáček, Labutí jezero a další rasistické kusy. Pokud byste nad tím kroutili hlavou, důvod je nasnadě: hnutí Black Lives Matter vadí blackface a vzkazuje, že zákeřná Odilie nesmí být černá. Proto inscenace měly skončit u ledu, neb se novému vedení zdály navíc neblaze poznamenané estetickými možnostmi Rudolfa Nurejeva, uměleckého šéfa pařížského baletu v osmdesátých letech.

Prohlášení samozřejmě vyvolalo velký rozruch nejen ve francouzských médiích, ale i v divadle. Čtyři sta zaměstnanců Opery z téměř dvou tisíc sepsalo manifest a otevřelo diskuzi o rasismu, prezentaci kolonialismu, líčení tanečníků a poukázalo na postavení umělců tmavé pleti, kteří se tu necítí jako doma. Neef pod veřejným tlakem nakonec usoudil, že stahovat dotčená díla by bylo popřením historie, z níž by bylo na místě se poučit.

Asi si uvědomil, že k tomu, aby se dosáhlo v repertoáru větší rozmanitosti, vyšlo se vstříc těm, kdož ve věhlasné instituci nejsou bílí a cítí se být diskriminováni, je potřeba především uvážlivé rozvahy. A co dodat k rozpravám, zda není na závadu, že klasický balet je výdobytkem bílých?

Takové postoje zavání extremismem. Ve svém důsledku vedou do slepé uličky a k absurdním situacím, kdy se běloši na sociálních sítích obhajují před rozhořčenými aktivisty, proč si vůbec dovolili v animovaném filmu dabovat černošského hrdinu. Inu, nejen milieu pařížské Opery je na startu započaté dekády vzhůru nohama…

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: