Speciální vydání

V roce 2018 začala redakce Tanečních aktualit vydávat jednou za sezónu tištěnou publikaci s názvem Speciální vydání, ve kterém čtenáři najdou originální texty na vybrané téma z oboru, které se každý rok obměňuje (např. Tanec a publikum, Tanec a vzdělávání), a také shrnutí dané sezóny v různých žánrech pohybového umění. Speciální vydání je dvojjazyčné, na své si tedy přijdou i anglicky mluvící čtenáři. Speciálnímu vydání předcházela Ročenka – publikace sdružující nejdůležitější články dané sezóny obohacená o bonusové texty, které na webu nebyly zveřejněny. Tato edice je již uzavřena, vycházela za sezónu 2006/2007 až 2016/2017.

 

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ 2022 - PROMĚNY TĚLA V TANCI

Hlavním tématem pátého ročníku jsou „Proměny těla v tanci" a poprvé jsou autory článků i přispěvatelé ze zahraničí. 

Chci si objednat Speciální vydání.

Seznam distribučních míst Speciálního vydání TA:

Praha:           Divadlo Archa, Na Poříčí 1047/26, Praha 1
                       Grishko, Mikulandská 4/122, Praha 1
                       Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
                       Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1
                       Knihkupectví a antikvariát Aurora, Spálená 110/53, Praha 1
                       Knihkupectví Ostrov, Ostrovní 132/17, Praha 1
                       Baletní Akademie Adély Pollertové, Na Poříčí 25, Praha 1
                       Divadlo Ponec, Husitská 899/24a, Praha 3
                       Sansha Praha, Čajkovského 5, Praha 3                     
                       Duncan Centre, Branická 41, Praha 4              

Brno:             Dance Shop Brno, Orlí 542/27, Brno
                       Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 79/13, Brno

Ostrava:        Národní divadlo Moravskoslezské - provozní budova, Smetanovo náměstí 8B, Ostrava

Olomouc:      Divadlo na Cucky, Dolní náměstí 42, Olomouc

Plzeň:            Moving Station, Koperníkova 574/56, Plzeň

Pátý ročník Speciálního vydání Tanečních aktualit nahlédne na problematiku proměn těla v tanci z nejrůznějších perspektiv očima interních členů redakce, osobností české taneční scény i autorů z Litvy, Řecka či Japonska. Téma vzešlo z ankety mezi dopisovateli redakce a odráží aktuální potřebu oboru sklíčeného pandemickou situací.

„Vždy jsme chtěli, aby měly Taneční aktuality mezinárodní přesah, jaký si zaslouží i český tanec. Nejinak tomu bylo i v případě našich Speciálních vydání, která vychází dvojjazyčně a jež za pomoci Českých center distribuujeme do zahraničí. Letos jsme chtěli českou taneční reflexi posunout ještě dál, k evropskému dialogu, a proto jsme na podzim vyhlásili open call pro autory z celého světa,” přiblížila editorka letošního Speciálu Lucie Hayashi.

„Máme ohromnou radost z toho, kolik zájemců se nám ozvalo. Opakujícím se tématem v mnoha zaslaných anotacích byly vlivy proběhnuté pandemie na svět tance, ale chtěli jsme dát prostor také jiným, neméně frekventovaným a popularizovaným námětům. Nakonec jsme vybrali desítku autorů, z nichž polovinu tvoří cizinci,” dodala.

Nad proměnou a funkcionalitou tanečníkova těla během nucených lockdownů se zamýšlí Marianna Panourgia, vliv digitálního světa na tanec zase zkoumá z pohledu choreografa Katja Vaghi. Otázku a benefity čerstvého propojení choreografického a filmového myšlení otevírá i Greta Grinevičiūtė.

Japonka Yuki Kawamura radí tanečníkům ohledně správné výživy, Kateřina Šalounová se zamýšlí nad tělem tanečního pedagoga jako jeho zásadním nástrojem. Dočtete se také o práci s tělesnou diverzitou v tanci v článku Osobité tělo Hany Strejčkové, inkluzi různých „prekérních těl” řeší i příspěvek Jitky Pavlišové.  

Dále se můžete těšit na článek Petry Dotlačilové, která se zabývá vlivem kostýmu na taneční tělo. Daniela Machová naopak ve svém článku rozebírá scénické využívání nahoty. S tím do značné míry pracuje rovněž příspěvek Anastasia Koukoutase zaměřený na dílo choreografky Florentiny Holzinger a její nazírání stereotypizace těla klasických tanečnic.

„Téma proměn těla v tanci je široké, proto jsme se snažili vybrat příspěvky autorů z celého světa, kteří mají za sebou nejrůznější vzdělání a zkušenosti, Všechny články jsou opět v češtině i angličtině, největší výzvou tedy představoval citlivý překlad autorských textů, na kterém se podílel velký tým překladatelů a redaktorů. Doufám, že i díky tomu se našemu Speciálnímu vydání bude dařit jak mezi českými, tak zahraničními čtenáři,” uzavřela Lucie Hayashi.

Páté Speciální vydání Tanečních aktualit Proměny těla v tanci vyšlo na začátku podzimu 2022 v podobě kvalitní brožury s plnobarevným tiskem, na obálce s fotografiemi od české choreografky Anny Benhákové. Publikaci je možné si objednat na webu www.tanecniaktuality.cz za 179,- Kč.


POSLEDNÍ KOMENTÁŘE