Speciální vydání

V roce 2018 začala redakce Tanečních aktualit vydávat jednou za sezónu tištěnou publikaci s názvem Speciální vydání, ve kterém čtenáři najdou originální texty na vybrané téma z oboru, které se každý rok obměňuje (např. Tanec a publikum, Tanec a vzdělávání), a také shrnutí dané sezóny v různých žánrech pohybového umění. Speciální vydání je dvojjazyčné, na své si tedy přijdou i anglicky mluvící čtenáři. Speciálnímu vydání předcházela Ročenka – publikace sdružující nejdůležitější články dané sezóny obohacená o bonusové texty, které na webu nebyly zveřejněny. Tato edice je již uzavřena, vycházela za sezónu 2006/2007 až 2016/2017.

 

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ 2021 - TANEC A VZDĚLÁNÍ

Hlavním tématem čtvrtého ročníku je „Tanec a vzdělání“. Časopis s atraktivní vizuální podobou nabízí čtenářům u nás i v zahraničí nadčasové články o stavu českého tanečního vzdělání, a to v tištěné i elektronické verzi za 149Kč.

Chci si objednat Speciální vydání.

Seznam distribučních míst Speciálního vydání TA:

Praha:           Divadlo Archa, Na Poříčí 1047/26, Praha 1
                       Grishko, Mikulandská 4/122, Praha 1
                       Knihkupectví Karolinum, Celetná 18, Praha 1
                       Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1
                       Knihkupectví a antikvariát Aurora, Spálená 110/53, Praha 1
                       Knihkupectví Ostrov, Ostrovní 132/17, Praha 1
                       Baletní Akademie Adély Pollertové, Na Poříčí 25, Praha 1
                       Studio Contemporary, Náměstí Míru 9, Praha 2
                       Divadlo Ponec, Husitská 899/24a, Praha 3
                       Sansha Praha, Čajkovského 5, Praha 3                     
                       Duncan Centre, Branická 41, Praha 4              

Brno:             Dance Shop Brno, Orlí 542/27, Brno
                       Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 79/13, Brno

Ostrava:        Národní divadlo Moravskoslezské - provozní budova, Smetanovo náměstí 8B, Ostrava

Olomouc:      Divadlo na Cucky, Dolní náměstí 42, Olomouc

Plzeň:            Moving Station, Koperníkova 574/56, Plzeň

České Budějovice:       Jihočeské divadlo, Dr. Stejskala 424/17, České Budějovice

Způsob a úroveň tanečního vzdělávání se v Česku v posledních letech stalo tématem odborné i veřejné diskuse. Institut umění – Divadelní ústav uspořádal v roce 2018 sérii konferencí nazvanou „Střed zájmu“, z nichž dvě se dotkly také otázky tanečního vzdělávání a role tance ve vzdělání všeobecně. V říjnu 2020 se na popud taneční katedry HAMU uskutečnila konference „Tanec – vzdělávání – ekonomika“, kde prezentovali i naši redaktoři, a Taneční aktuality během uplynulé sezóny spolupořádaly v rámci projektu Zaostřeno na tanec několik on-line debat o taneční výchově. V širší veřejnosti vzbudil bouřlivou debatu na téma tanečního vzdělávání kontroverzní román Baletky Miřenky Čechové. Profesní organizace zase aktivně několik let lobují za memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem kultury a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které by umožnilo pro novou kulturní politiku také zrovnoprávnění tanečního vzdělání v rámci rámcových plánů.

Obsah Speciálního vydání letos nabízí pohled do zákulisí českého tanečního vzdělání – profesionálního i volnočasového, představuje i zkušenosti českých tanečníků ze zahraničí, přináší příklady dobré praxe ze Švédska, reflektuje český fenomén tzv. tanečních i rozvoj výuky tance na základních školách. Speciální vydání to je pestrá skladba článků optikou autorů, kteří taneční umění dlouhodobě sledují, pravidelně o nich píší, účastní se odborné diskuse v rámci oborových konferencí, zároveň ale také mají kontakt s širším publikem. K nim patří Lucie Dercsényiová, Petra Dotlačilová, Lucie Hayashi, Daniela Machová, Zuzana Smugalová, Kristina Soukupová, Lucie Štádlerová a Monika Štúrová.

K samotnému obsahu koordinátorka publikace Petra Dotlačilová dodává: „Kromě hlavního tématu, jenž je obecnější a do jisté míry nadčasové, se opět několik článků dotýká přímo roku a sezóny, během něhož vzniklo. Objevují se zde tradičně čtyři články shrnující sezónu z pohledů osobností specializujících se na žánry baletu, současného tance, nonverbálního divadla a nového cirkusu, které vytvořili Roman Vašek, Roman Horák, Jana Návratová a Hana Strejčková.”

Přibližně 160 stran Speciálního vydání 2021 zdobí atraktivní design grafičky Martiny Koželuhové. Z obálky se usmívá kmotra vydání, světoznámá primabalerína a vyhledávaná taneční pedagožka Daria Klimentová, zachycená objektivem Michala Hančovského. Časopis je ke koupi v síti partnerských knihkupectví, obchodů s tanečním zbožím i divadel. Prostřednictvím Českých center také putoval do 22 zemí po celém světě. 


POSLEDNÍ KOMENTÁŘE