Speciální vydání

V roce 2018 začala redakce Tanečních aktualit vydávat jednou za sezónu tištěnou publikaci s názvem Speciální vydání, ve kterém čtenáři najdou originální texty na vybrané téma z oboru, které se každý rok obměňuje (např. Tanec a publikum, Tanec a vzdělávání), a také shrnutí dané sezóny v různých žánrech pohybového umění. Speciální vydání je dvojjazyčné, na své si tedy přijdou i anglicky mluvící čtenáři. Speciálnímu vydání předcházela Ročenka – publikace sdružující nejdůležitější články dané sezóny obohacená o bonusové texty, které na webu nebyly zveřejněny. Tato edice je již uzavřena, vycházela za sezónu 2006/2007 až 2016/2017.

 

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ 2021 - TANEC A VZDĚLÁNÍ

Redakce Tanečních aktualit právě teď připravuje již čtvrtý ročník dvojjazyčné publikace, jejímž hlavním tématem je pro letošní rok „Tanec a vzdělání“. Tištěný časopis s atraktivní vizuální podobou nabízí čtenářům u nás i v zahraničí nadčasové články o stavu českého tanečního vzdělání. Speciální vydání/Special Edition 2021 se objeví na pultech v říjnu tohoto roku. Již nyní je ale dostupná k objednání v předstihu - stačí kliknout níže na "Chci objednat Speciální vydání".

Způsob a úroveň tanečního vzdělávání se v Česku v posledních letech stalo tématem odborné i veřejné diskuse. Institut umění – Divadelní ústav uspořádal v roce 2018 sérii konferencí nazvanou „Střed zájmu“, z nichž dvě se dotkly také otázky tanečního vzdělávání a role tance ve vzdělání všeobecně. V říjnu 2020 se na popud taneční katedry HAMU uskutečnila konference „Tanec – vzdělávání – ekonomika“, kde prezentovali i naši redaktoři, a Taneční aktuality během uplynulé sezóny spolupořádaly v rámci projektu Zaostřeno na tanec několik on-line debat o taneční výchově. V širší veřejnosti vzbudil bouřlivou debatu na téma tanečního vzdělávání kontroverzní román Baletky Miřenky Čechové. Profesní organizace zase aktivně několik let lobují za memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem kultury a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které by umožnilo pro novou kulturní politiku také zrovnoprávnění tanečního vzdělání v rámci rámcových plánů.

Obsah Speciálního vydání letos nabídne pohled do zákulisí českého tanečního vzdělání – profesionálního i volnočasového, představí i zkušenosti českých tanečníků ze zahraničí, přinese příklady dobré praxe ze Švédska, podívá se na český fenomén tzv. tanečních a na rozvoj výuky tance na základních školách. Čtenáři se mohou těšit na pestrou skladbu článků optikou autorů, kteří taneční umění dlouhodobě sledují, pravidelně o nich píší, účastní se odborné diskuse v rámci oborových konferencí, zároveň ale také mají kontakt s širším publikem. K nim patří Lucie Dercsényiová, Petra Dotlačilová, Lucie Hayashi, Daniela Machová, Zuzana Smugalová, Kristina Soukupová, Lucie Štádlerová a Monika Štúrová.

K samotnému obsahu koordinátorka publikace Petra Dotlačilová dodává: „Kromě hlavního tématu, jenž je obecnější a do jisté míry nadčasový, se bude několik článků dotýkat přímo roku a sezóny, během něhož vzniká. Objeví se zde tradičně čtyři články shrnující sezónu z pohledů osobností specializujících se na žánry baletu, současného tance, nonverbálního divadla a nového cirkusu, které vytvoří Roman Vašek, Roman Horák, Jana Návratová a Hana Strejčková.”

Přibližně 130 stran Speciálního vydání 2021 bude zdobit atraktivní design grafičky Martiny Koželuhové, která si pohraje opět se zrcadlovou sazbou angličtiny a češtiny. Z obálky se usmívá budoucí kmotra vydání, světoznámá primabalerína a vyhledávaná taneční pedagožka Daria Klimentová, zachycená objektivem Michala Hančovského. Časopis bude distribuován od září v síti partnerských knihkupectví, obchodů s tanečním zbožím i divadel. Prostřednictvím Českých center také poputuje do 22 zemí po celém světě. 


POSLEDNÍ KOMENTÁŘE