Chceš roli? Přijď ke mně do kanceláře…

Chceš roli? Přijď ke mně do kanceláře…

Chceš roli? Přijď ke mně do kanceláře…

Kampaň #MeToo, která během několika posledních měsíců vehementně zahýbala s životy mnoha slavných umělců, odstartovala aférou ve světě filmu. Avšak filmový průmysl není jediným místem, kde sexuální obtěžování kvete od nepaměti.

Co se děje třeba mezi hudebníky? Byla jsem v šoku, když jsem se dozvěděla, že dlouholetý šéf Metropolitní opery a světoznámý dirigent James Levine, pod kterým jsem coby sborové dítko v nábožné úctě zpívala Mahlerovu Symfonii č. 3, onen bůh hudby, byl několika muži obviněn z dlouhodobého sexuálního zneužívání, které proběhlo již před desítkami let. V hudebních kuloárech se o tom prý vědělo roky. Všechny hudební instituce s ním ovšem ukončily spolupráci až letos. Síla #MeToo?

Pojďme se podívat do světa tance. Co Peter Martins? Opět dlouholetý šéf, tentokrát New York City Ballet, člověk, který tento soubor v podstatě převzal po jeho zakladateli Georgi Balanchinovi a vedl jej přes třicet let. Naprosto ve stejnou dobu, na sklonku minulého roku, byl několika členy souboru obviněn z nevhodného chování, fyzického i sexuálního násilí. Přestože vyšetřování nic oficiálně neprokázalo, Martins v lednu odešel do důchodu.

Na rozdíl od výše zmíněných pánů, kteří nařčení popřeli, Kenneth Greve, šéf finského Národního baletu, minulý týden uznal, že jeho chování vůči tanečníkům bylo nevhodné. Ani on ve své funkci nezůstal. Mluví se i o atmosféře strachu vytvářené nynější šéfkou English National Ballet Tamarou Rojo.

Jak si stojí jiní vedoucí tanečních souborů? Mají čisté svědomí? Nebo svou moc zneužívají, protože „tak to prostě v divadle chodí“? Tanečníci jsou zranitelné bytosti, jejichž pracovním nástrojem je jejich tělo. Zejména v divadelním prostředí se sexuální či psychické násilí léta toleruje. Chceš roli? Co jsi tomu ochotna nebo ochoten obětovat? Je možné toto vůbec změnit? Nečeká nás české taneční #MeToo? 

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

březen 2020

Po Út St Čt So Ne
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1 2 3 4 5
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: