Jak lze „ocenit“ kulturu v Evropě

Existuje mnoho definic kultury, od té širší, zahrnující systém chování, jež si člověk osvojuje jako člen společnosti, po ten užší, vymezující tvůrčí činnosti v podobách scénických, literárních či výtvarných. Význam kultury –  v tom užším smyslu slova – pro život člověka je celosvětově stále více zdůrazňován, i když oceňování přínosu se značně odlišuje – v Evropě zatím stále dle zeměpisné délky.

Petra Dotlačilová. Foto: Barbora Škrobáková.

Petra Dotlačilová. Foto: Barbora Škrobáková.

Západní státy podporují kulturu rostoucími financemi, infrastrukturou či udílením cen a poct konkrétním osobnostem. Například britská královna Alžběta II. nedávno vyznamenala Ashleyho Wheatera, uměleckého ředitele chicagského Joffrey Balletu, Řádem britského impéria a bývalému šéfovi Birmingham Ballet Davidu Bintleymu udělila rytířský titul. Oba byli oceněni za svou výjimečnou službu Velké Británii prostřednictvím múzického umění. Wheater přitom vede již třináct let soubor v zahraničí a jeho Joffrey Ballet, stejně jako Birmingham Ballet, je mezinárodním a multikulturním souborem s progresivními uměleckými idejemi.

Zatímco v Anglii jsou choreografové pasováni na rytíře, v Maďarsku se dostalo živému umění a obecně kultuře jiných „poct“. Také podle maďarského premiéra Viktora Orbána je kultura důležitá: spolu s kolektivními hodnotami a společenskými zvyky totiž tvoří „éru“, kterou chápe jako duchovní řád země. A v rámci své snahy o formování současné maďarské éry se jako každý správný diktátor rozhodl upravit kulturu své země k obrazu svému. Nově schválený zákon o kultuře dává divadlům v podstatě ultimátum: buď budou odebírat státní dotaci a tím pádem musí souhlasit se zasahováním státu do svého vedení, nebo dotaci neodeberou a zachovají si nezávislost za cenu toho, že možná zaniknou (více zde). V návrhu zákona dokonce zaznělo, že umělci by měli „aktivně ochraňovat zájmy přežití národa, jeho blahobyt a růst.“ Možná že takto aktivní maďarský umělec bude – stejně jako jeho britští kolegové – oceněn nějakým státním vyznamenáním. Ovšem jejich zásluhy se mohou z objektivního hlediska značně odlišovat.

V této perspektivě by se dalo říci, že Česko je v oceňování kultury stále někde mezi. Umění se u nás nedostává až tak královských poct jako v Anglii (ani pokud jde o finance), na druhou stranu můžeme být rádi, že se politici – zatím – nemontují do svobody uměleckého projevu. Nezbývá než doufat, že způsob podpory umění u nás se bude vyvíjet podle západního modelu.

Další sloupky si můžete přečíst ZDE

Témata článku

Kulturní zákonMaďarskoŘád britského impériaVelká Británie

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červen 2021

Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5
6
7
8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23
24
25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: