Jak se tančí s rouškou…

Nechce se ti napsat sloupek o tanci a rouškách?“ zeptal se mě před časem šéfredaktor Tanečních aktualit. „Ale jistě, beze všeho,“ ozvalo se z kouzelného sluchátka. Od začátku jsem měla jasno, že nechci psát nic o tom, že v roušce není vidět výraz a tak podobně. Důvodů k tomu je několik. Jako divák-kritik jsem přesvědčena, že výraz tanečníka je v pohybu, nikoli jen ve tváři. Myslím, že baletní gala Protančíme tím, které z Národního divadla naživo přenášela Česká televize, je toho důkazem. Jako divák-brejloun zase vím, že od prvního balkonu výš si můžu cokoli ve tváři leda domýšlet. Nu, a jako divák-cynik se mohu ušklíbnout, že jsem ušetřena přehrávaných hereckých projevů, zejména u těch, jejichž rejstřík se omezuje na pusu otevřenou (= radost, nadšení, ale i smutek) a na pusu našpulenu (vzdor).

Barbora Truksová. Foto: Archiv B.T.

Barbora Truksová. Foto: Archiv B.T.

Jak se ale v rouškách tančí, to mě zajímalo! A kde jinde se zeptat než u tanečníků, napadlo mé naivní minulé já. Jenomže na dotaz „A jak se ti s tím tančí?“ se někteří zatvářili, jako že rouška je angličtina a oni Alena Schillerová. Jiní zareagovali s tím, že nemohou odpovědět, protože nechtějí být sprostí. Dlouho jsem pátrala po tanečníkovi, který řekne něco víc, a já budu moci napsat svůj článek (a tedy i přestat ignorovat dotazy z redakce, jestli vím, kdy jsem měla deadline).

Zatímco cyklisté si mohou užívat kvetoucí přírody plné alergenů, tanečníci na sálech se po každém skoku dusí z po pár minutách mokré roušky, ze které vdechují toxiny, které tělo již vyloučilo. Roušky padají, zhoršují periferní vidění, neumožňují pořádně dýchat, unavuje se tělo i svaly, a nedotknout se vlhké roušky, to nejen při partneřině prostě není možné.

Netroufám si hodnotit, zdali jsou roušky v něčem tak fyzickém a kontaktním, jako je tanec, skutečně efektivní. Nechci podceňovat žádná rizika. Ostatně, jak jeden z mých respondentů pravil, „když chce tanečník tančit, udělá pro to cokoli.“ A tak chci vlastně jen všem tanečníkům popřát, ať to zvládnou ve zdraví.

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

Tanec v roušce

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: