Jsou kritici blbci?

V posledních týdnech se stále častěji setkávám s tvrzením, že taneční kritici jsou jednoduše blbci a nevzdělanci, kteří neznají kontext a hlavně nemají za sebou žádnou praktickou, tedy taneční zkušenost. To je jejich největší prohřešek, kvůli kterému by jejich texty neměly nikdy spatřit světlo světa. A mě už tahle argumentace zkrátka nebaví.

Josef Bartoš. Foto: Barbora Truksová.

Josef Bartoš. Foto: Barbora Truksová.

Vezmu si na pomoc příklad z jiné branže. Profesor Jan Pirk je přednostou známého centra IKEM a zároveň celosvětově uznávaným kardiologem. Pod jeho skalpel uléhají s důvěrou stovky pacientů ročně, aby prodělali transplantaci jednoho z nejdůležitějších lidských orgánů. A hádejte co – pan Pirk si žádnou transplantaci neprodělal, má své vlastní srdce a dokonce i na pravém místě. Přesto se denně pouští do zachraňování lidských životů a (představte si to) publikuje v odborném i popularizačním tisku! Proč si to může dovolit? Protože má bohaté zkušenosti s pacienty, pozoruje je před operací, během i po ní, zná perfektně každý detail fungování nejen srdečního svalu a i o půlnoci by dokázal vyjmenovat latinské názvy žil a tepen, které zásobují sval krví. A pochybuje někdo o jeho odbornosti a práci? Možná jen pár zavilých...

Teď si zkusme tuto analogii aplikovat na taneční kritiku – proč bychom měli chtít po psavcích (mimochodem po osobách ochotných psát za minimální honoráře mnohdy jen z lásky k tanci), aby měli bohaté interpretační zkušenosti, a to ideálně v nějakém světovém souboru typu Akram Khan Company nebo New York City Ballet? Chtějte po nás, abychom byli vzdělaní ve všech ohledech, abychom znali rozdíl mezi jednotlivými technikami a jejich krokovými vazbami, abychom se orientovali v historii i současném kontextu, sledovali české i zahraniční dění v různých uměleckých i neuměleckých oborech a mnoho dalšího... ale nechtějte po nás nesmysly. K ničemu to nevede. Opravujeme snad my tanečníkům gramatiku, stylistiku a terminologii či znalosti z historie?

Nedávno jsem se také dozvěděl, že konzervatoř, jíž jsem absolventem, se vlastně tanci nevěnuje (tudíž ani já nemám taneční vzdělání?) a že mé jevištní zkušenosti (působil jsem v choreografiích Lenky Vagnerové, Michala Záhory, Karla Vaňka, Felixe Landerera ad.) nejsou dostatečné. Ačkoliv si nemyslím, že by mé zkušenosti byly nějak závratné, tak moc dobře vím, co znamená postavit se na jeviště před diváky. Tato konfrontace mě přesvědčila o tom, že nejde o zkušenosti, ale o něco jiného. O neschopnost a neochotu unést byť sebemenší kritiku. Vivat ego!

Další sloupky si můžete přečíst ZDE

Témata článku

taneční kritika

Tanec

Re: Neuvěřitelné srovnání.

vložil Josef Bartoš

IP: 94.112.101.34
Reaguje na: Neuvěřitelné srovnání.
Pana prof.Pirka,který cely život pracuje se srdcem, v rukách jich drzel a studoval nespočet..desítky let......
A kdo z vás dokáže vytočit na jevišti piruetu kromě toho že o umění posuzujete. Srdečně zdraví A.
Milá Angeliko,
i my, pisatelé téměř celý život pracujeme s tancem. Nejedná se o rozhodnutí, že půjdete na vysokou školu, která se zabývá tancem a jednoduše o něm začnete psát. Nikoliv, tak to nefunguje. Láska k tanci a celkově k umění většinu z nás provází od útlého dětství a také většina z nás navštěvovala taneční kurzy, studia, konzervatoře. A ano, i my těch „tanců“ vidíme každou sezonu nespočet, někteří z nás už desítky let – já započal svou druhou desítku, přitom jsem jedním z nejmladších členů redakce.
A k těm piruetám – troufám si tvrdit, že jistou piruetu se vším všudy neotočí ani někteří tanečníci, kteří se pohybují na tzv. alternativní scéně. Proč? Zkrátka proto, že v tanci už dávno nejde jenom o piruety a jejich techniku.
S pozdravem,
Josef Bartoš

P.S.: Ale když už jsme u toho, myslím, že bych jednu piruetu ještě zvládl…

Reakce na komentář pana J. Slavického

vložil Josef Bartoš

IP: 94.112.101.34
Reaguje na:
Vážený pane Slavický,
použiji tedy jiný příměr, pokud nesouhlasíte s předchozím navrženým. Vezměme si jako příklad šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho – byl snad někdy politikem? Pokud vím, tak nikoliv, přesto však komentuje veškeré politické dění a na české scéně je velmi váženým, oborově uznávaným publicistou.
Stejně tak se domnívám, že dvouletá „praktická“ podmínka k přijetí na katedru tance je nesmysl. Ano, autorům nepochybně velmi pomůže, zda zná prostředí konzervatoře i divadla, ale jak uvádí trefně Jana Bohutínská ve svém komentáři níže: „Praxe kritika je přeci psaní a myšlení, nikoliv tanec samotný, kritika je literární žánr.“ S tím se velice ztotožňuji. Zároveň ještě jednou zdůrazňuji, že zkušenost s tancem i jeho prostředím je pisateli nepochybně více než ku prospěchu.
K Vašemu návrhu, že by naše profese byla více prospěšná, kdyby spíše propagovala a medializovala. Představme si, kdyby se Respekt zřekl všech svých politických komentářů, všech kritických výpadů proti různým nekalým praktikám či zastavil prošetřování některých kauz. To vše pak nahradil rozhovory a nemastnými, často nic neříkajícími tiskovými zprávami politických stran. Kdybychom i my k takovému kroku přistoupili, vymizela by kompletně názorová žurnalistika, reflexe oboru, svědectví účastníka doby (pro další generace), svědectví „ne-tvůrce“ a zároveň zrcadlo, které umělcům pisatel nastavuje. Naopak by je nahradily zprávy o tom, jak každá premiéra je „přelomová“, „dech beroucí“, „unikátní“ či přináší to, co „u nás nemá obdoby“, to vše doplněné PR rozhovory s umělci… Taková představa mě děsí a upřímně doufám, že k ničemu takovému nikdy nedojde. Mluvit o oboru a rozvíjet ho znamená více, než dělat „slepé“ PR.
A k Vaší poslední poznámce ohledně toho, abychom dostali tanec do médií s větším dosahem – přesně z tohoto důvodu jsme navázali spolupráci s Artzónou České televize a s pořadem Mozaika na Českém rozhlasu Vltava, Lucie Hayashi dokonce již byla několikrát přizvána do televizního pořadu České televize. Ledy se prolamují, i když pomalu. Bohužel je nás málo a snažíme se, seč se dá, to mi věřte.
V úctě,
Josef Bartoš

Neuvěřitelné srovnání.

vložil Angelika Bobous

IP: 217.195.163.222
Reaguje na:
Pana prof.Pirka,který cely život pracuje se srdcem, v rukách jich drzel a studoval nespočet..desítky let......
A kdo z vás dokáže vytočit na jevišti piruetu kromě toho že o umění posuzujete. Srdečně zdraví A.

praxe

vložil Jana Bohutínská

IP: 109.183.128.55
Reaguje na:
Myslím, že tohle je skutečně kruciální nepochopení a dost se divím, jak se to do omrzení opakuje: Praxe kritika je přeci psaní a myšlení, nikoliv tanec samotný, kritika je literární žánr. Jestli něco pohled na tanec uzavírá, nikoliv otevírá, je to dojem, že o tanci nemá právo mluvit netanečník. Kritika není žádný servis pro tvůrce, je to samostatná tvorba.
+7 -2 ! Odpovědět

Reakce na sloupek Jsou kritici blbci?

vložil Jaroslav Slavický

IP: 94.230.152.11
Reaguje na:
V textu pro P. Dotlačilovou píši, že každý má právo na svůj názor, že ne vše se mu musí líbit, ale že je třeba najít způsob, jak to sdělit. Určitě si nemyslím, že jsou kritici blbci. Nejedná se mnohdy ani tak o obsah, jako o formu sdělení. Píši také, že jsou slůvka/nebudu je tady opakovat/, která mají schopnost hrot negace zmírnit a přinutí k zamyšlení. Proto také uvádím jako dobrý příklad Vaše dvě recenze - Kytice a premiéry v Brně, v kterých je cítit, přes kritické připomínky, úcta k práci interpretů a tvůrců. Je to asi tím, že máte střední odborné vzdělání, praxi v oboru a vysokoškolská studia. Tedy tak, jak to má být! Přeji Vám mnoho zdaru v práci pro tanec, který máme všichni rádi! S přátelským pozdravem Jaroslav Slavický
+8 -2 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 7

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

září 2019

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: