Kdo si vytáhne černého Petra?

Daniela Machová. Foto: Foto: Barbora Škrobáková.

Daniela Machová. Foto: Foto: Barbora Škrobáková.

Odvolání ministra kultury je příležitostí upozornit na postavení tance v České republice. Třeba bude jeho nástupce slyšet více na potřeby tanečního oboru… V tomto kontextu přišla jako na zavolanou konference s názvem Tanec v kulturní politice ČR, která se konala v pondělí 3. června v prostorách Galerie HAMU. Příspěvky přednášejících postihly širokou škálu tanečně pohybových žánrů a vycházely ze zkušenosti z různých lokalit republiky. Přesto se prezentující v náhledech na řešení současných problémů tanečně pohybového umění výrazně shodovali. Oboru chybí především finance, důkladná analýza jeho stavu a potřeb, širší povědomí a zájem veřejnosti, ale i adekvátní podpora a porozumění ze strany politiků a srovnatelné podmínky a respekt v porovnání s dalšími scénickými druhy umění.

Často slýcháme, že příčinou neutěšeného stavu oboru je mimo jiné roztříštěnost a nejednotnost taneční a pohybové komunity, která není schopna se spojit a společně táhnout za jeden provaz. Odpolední kulatý stůl, který na konferenci navazoval, nic takového nenaznačoval. Ukázalo se, že i přes odlišné výchozí pozice a zájmy projevilo na třicet zástupců různých organizací snahu najít společnou řeč, chuť bojovat za společný cíl a vydefinovat jasné body, které jsou pro další rozvoj a udržení oboru důležité. 

Nutno však dodat, že vedle naděje a optimismu zaujímala pevné místo i skepse. Řečnění je hezká věc, ale jen tím se nic nevyřeší. Je třeba jednat! A v ten moment se mezi účastníky kulatého stolu rozehrála hra na černého Petra. Kdo bude tím, kdo si ho vytáhne? Kdo převezme iniciativu a zodpovědnost jednat za celý obor? Zkušeným jakoby po letech podobné snahy o vyjednávání scházela energie a víra, že se dá něco změnit, mladým zase odvaha a zkušenosti. A všem hlavně schází čas, neboť boj za emancipaci tanečního a pohybového umění je běh na dlouhou trať. Naděje však umírá poslední! Tak kdy a kde se sejdeme příště a posuneme se společně dál?


Další sloupky si můžete přečíst ZDE
 

Témata článku

HAMUTanec v kulturní politice ČR

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: