Komunikace tancem nebo slovem?

Možnosti prezentace tance jsou stále velmi omezené. Na potenciální diváky a příznivce nelze zapůsobit osobním charismatem. On-line prostředí, ačkoliv má své limity, nadále zůstává jediným nástrojem, jak se s lidmi potkat a komunikovat.

Lucie Štádlerová.

Lucie Štádlerová.

Tanečních streamů, záznamů i filmů vzniká v poslední době na současné poměry opravdu hodně. Nezvykle dost se objevuje ale i diskuzí a diskuzních webinářů na témat tanec a…

A jelikož mýtus, že se tanečníci neradi vyjadřují slovem, je dávno překonán, jsou diskuze vlastně skvělým nástrojem pro přípravu argumentace a otevření témat, která se v kuloárech řeší. Jen minulý týden jsem se účastnila webináře SE.S.Ty Škola tančí v rámci FUK (Festival umění a kreativity ve vzdělávání), který pořádal DOX, na téma kreativní tanec na základních školách a prvního dílu minisérie Ponec on-line: Tanec okem kamery. Potěšilo mě, jak kvalitní a přínosné diskuzní pořady vznikají. Diskutující spolu hovořili velmi otevřeně a kultivovaně a sdělovali opravdu relevantní informace. Odnesla jsem si spoustu nových pohledů na problematiku a nahlédla jsem do myšlenkových konceptů lidí, které normálně vídám spíše na jevišti. Diskuze je stejně jako tanec způsobem umělecké komunikace, a když už se nemůžeme potkat v pohybu, pojďme si to říct slovy.

Rozumím, že by se umělci raději věnovali tvorbě. Ale na druhou stranu mám pocit, že každý obor potřebuje některé věci sdílet, diskutovat, otevřít a učit se určité prezentaci i argumentaci, aby se stával svébytnější a vymezoval si svůj prostor ve společnosti. A když už jsme se dostali do situace, ve které jsme, je skvělé z ní vytěžit něco nového a třeba i trvalejšího, nebát se dát všanc svůj názor a připravit tanci pevnější půdu. Kdo ví, možná se nám tyto nově nabyté zkušenosti budou již brzy hodit.

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

Ponec on-line: Tanec okem kamery

Tanec

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: