Louskáčků není nikdy dost!

Na začátku letošní zimy se vyrojilo hned několik představení baletu Louskáček. Jen v Praze jsem jich napočítala sedm. Stihli jste některé? Pak patříte mezi šťastlivce. Fronty na lístky byly totiž někde ještě delší než ty na kapry.

Lenka Trubačová. Foto: Barbora Truksová

Lenka Trubačová. Foto: Barbora Truksová

Cizinec i našinec si balet Louskáček většinou spojuje s Národním divadlem. A baletomani vědí, že se v letošní sezóně vrátila oblíbená verze od Youriho Vámose s podtitulem Vánoční příběh. Rádi byste na toto představení zašli? Ouha, představení je zcela vyprodané již od srpna. Je to horké zboží, ani bych se nedivila, kdyby se s lístky obchodovalo jako třeba s lístky na koncert Madonny.

Dalším z řady je balet Louskáček, vánoční sen v Divadle na Vinohradech, kde klíčové role hrají děti z mezinárodní baletní školy FIBS. Ale to neznamená, že v představení netančí zkušení profesionálové. Hostují v něm například sólisté Andrea Kramešová a Adam Zvonař, či Sophie Benoit a Dmytro Tenytskyy. Divadlo je zcela vyprodané, ale na poslední lednová představení zbývá ještě několik posledních lístků. Kdo je chytí?

Chcete-li v letošní sezóně vidět Louskáčka za každou cenu, máte několik možností. V divadle Hybernia plakát láká na tanečníky z Národního divadla, ale nenechte se zmást, protože ti tam netancují. Přesto se může jednat o zajímavé představení, pokud vám nevadí reprodukovaná hudba a komorní scéna. Jen vám trochu provětrá peněženku. Navíc se v tomto divadle uskuteční v únoru 2018 i další produkce Louskáčka s podtitulem Ruský klasický balet – klasika a led. Na kombinaci klasického baletu a krasobruslení už Prahu v listopadu připravil Petrohradský balet na ledě, který navezl do Kongresového centra 3,5 tuny ledu. Na tyto „věhlasné ruské soubory“ si dejte pozor, představení většinou postrádají slíbenou kvalitu a působí, jako byste se ocitli na besídce baletní školy.

Komu se nepoštěstí vidět Louskáčka naživo, může aspoň zajít do kina, kde mu jej naservírují v podobě živých přenosů. Máme za sebou představení z Královského londýnského baletu a také klasické pojetí z Bolšoj baletu. Pokud jste letos nestihli ani jedno, nebuďte smutní, konají se každý rok.

Louskáček je prostě hit! To si uvědomili i v Hollywoodu. Filmová podoba Louskáčka z produkce Walt Disney půjde do kin v listopadu 2018. Těšíte se? 

Určitě je nás více, kteří budou chtít vidět představení Louskáček i v příštím roce. Alespoň já si bez něj zimní atmosféru ani vánoční čas neumím představit. Takže Louskáčci, do toho! 

Témata článku

Louskáčektaneční kritika

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

únor 2020

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: