Není válení jako válení

Tereza Cigánková. Foto: Soukr. archiv T.C.

Tereza Cigánková. Foto: Soukr. archiv T.C.

„Vždyť to je takové válení…“ Tuto větu si občas vyslechne nejeden lektor současného tance při snaze zasvětit návštěvníky do tajů techniky floorwork. Lekce contemporary dance, nebo též současného tance pro dospělé, zažívají v poslední době boom spolu s dalšími styly, zdá se však, že co do počtu účastníků stále nemohou konkurovat naplněnosti fitness center, kurzů jógy či zumby. Vyvstávají tedy dvě zásadní otázky: Co láká dospělého člověka k tomu, aby takové kurzy navštívil, a (a to je možná podstatnější) co ho od nich naopak odrazuje?

Právě floorwork může být dobrým příkladem toho, čím současný tanec přitahuje i děsí – vždyť pohyb na podlaze je sám o sobě značným vykročením z komfortní zóny běžného netanečníka, ale, světe div se, i tanečníka, natož má-li ho absolvovat ve věku, kdy je mu bližší pohodlné křeslo. Na lekci však čekají i další úkoly, jako je upření pozornosti dovnitř těla, na jeho vztah s prostorem, hudbou i ostatními tanečníky. Pro někoho dobrodružství a vítané nabourání denní rutiny v kanceláři, pro jiné stres. Sbohem bezpečný přístave vlastní jógamatky či klidného koutku někde ve fitku!

V praxi ale uslyšíme i mnohem prozaičtější obavy: Co si vezmu na sebe? Jak se na mě budou dívat ostatní? Nemám na to postavu! Když se k tomu přidá respekt z jestřábího oka lektora, který v dobré víře neváhá své svěřence jmenovitě opravit a vyzvat k opakování pohybu, alibi, proč raději zůstat doma, je na světě. Zdá se tedy, že bychom našli více „proti“ než „pro“. Jenomže je to trochu jako s bungee jumpingem. Ty, kteří překonají prvotní strach a mnohdy neopodstatněné zábrany, zavalí vlna adrenalinu, endorfinů a radosti z překonání sama sebe a většinou na lekcích zůstávají. A jakkoli jsou fitness lekce prospěšné a jejich benefity nelze zpochybnit, málokdy nutí k tomu, co je pro člověka tak důležité – tvořit a objevovat. To je to, co tanec (nejen ten současný) může nabídnout. V dnešní době, která skýtá spoustu ulehčení a zabezpečení, může být trocha toho nepohodlí, nejistoty a „válení“ právě to, co potřebujeme.

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

 

Témata článku

kurzy

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

květen 2021

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7 8 9
10 11 12
13
14 15 16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31 1 2 3 4 5 6
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: