Škatule, hejbejte se aneb Stěhování na pražské taneční mapě

„Lepší vyhořet, než se stěhovat,“ říká se. Stěhování je příšerné martyrium, to snad uzná každý, kdo se kdy v životě stěhoval. Mnoho z nás touží mít bydlení vlastní a nemuset čelit každodenní nejistotě, že nám majitel bytu neprodlouží smlouvu.

Lucie Štádlerová. Foto: Barbora Truksová.

Lucie Štádlerová. Foto: Barbora Truksová.

Stejné je to s kulturními subjekty, zvlášť když působí na poli tance a pohybového divadla. Často čelí nejistotě, kdy si budou muset zabalit své věci a jít o dům dál. Počátek nového roku je osudný pro vícero z těch, kteří bojují o své místo v metropoli. Jedno z velkých stěhování zažijí Holešovice, centrum vzniku kulturních stánků posledních let, z jejichž mapy zmizí Studio Alta. To v halách u pražského Výstaviště zdomácnělo a svým obývákem-kavárnou, divadlem a zkušebnami poskytovalo přístřeší stovkám lidí i tvůrčím vizím. Objekt převzal jiný majitel a Studio Alta odtančí do karlínské Invalidovny. Podobný scénář čeká TCP, které se po handrkování s majitelem o prodloužení nájmu budovy Pod Žvahovem, kde sídlilo doteď, stěhuje na Palmovku. V budově bývalého sídla televize Prima vybuduje svůj nový „dům tance“ (divadlo, zkušebny a třídy prokonzervatoř). Tím snad zachrání Pražský komorní balet, který zde zřejmě najde své zázemí. TCP si ale možná svým přesunem i polepší, dostává do rukou budovuv zachovalém stavu, obsahuje prostor pro vybudování provizorního jeviště, celá budova je opatřena elektřinou a vodou. Invalidovna bohužel ničím takovým nedisponuje.

Tím ale letošní škatulata nekončí. Pozitivní je vznik nové zkušebny v blízkosti Ponce pod patronací Tance Praha, která bude zprovozněna v létě. Organizace nicméně neustává v hledání dalších prostor pro svou představu „domu tance“, jež by zastřešil i další neziskové organizace. Kočovní Loosers Cirque Company zase nalezli svůj první stálý domov v Branickém divadle, které budou spravovat a využívat nejen jako domovskou scénu pro uvádění svých autorských děl, ale vytvoří zde zázemí pro kurzy nového cirkusu, gymnastiky a akrobacie pro děti i dospělé. Stěhování čeká v budoucnu asi i Cirqueon, který nové větší prostory hledá intenzivně už několik měsíců. Tak uvidíme, kde se začne vytvářet nové cirkusové podhoubí. To taneční se jednoznačně přesouvá na pravý břeh řeky do Karlína. Tak snad tam nějakou dobu vydrží…

 

Text vznikl  před vypuknutím koronavirové krize.

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

 

Témata článku

Dům tance PalmovkaStudio ALTATCP

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červen 2021

Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5
6
7
8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23
24
25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: