Tanec versus média

Ivana Kloubková. Foto: Archiv.

Ivana Kloubková. Foto: Archiv.

Média mají v současné době obrovský vliv na formování názoru široké veřejnosti na všechna umělecká odvětví, tanec nevyjímaje. S krátkými recenzemi nejvýznamnějších premiér se občas setkáváme v českých denících, jediným tištěným periodikem oboru je Taneční zóna, která reflektuje současný tanec na české i zahraniční scéně. Částečně se tanci věnují také Divadelní noviny v tištěné i elektronické podobě.

Ať se nám to líbí nebo ne, 21. století je stoletím internetu. Můžeme tam najít velké množství videoukázek různých kvalitních i nekvalitních produkcí. I naše Taneční aktuality jsou prvním českým on-line časopisem, který přináší informace z profesionálního tance, pantomimy a nového cirkusu. Co do šíře záběru asi nemá v tomto oboru konkurenci. Zachráněný internetový portál Opera Plus, který bojoval za svou existenci a byl obnoven k 3. 9. 2018, vytváří jedinečnou platformu v oblasti hudby, opery a tance. I v českém rozhlase, hlavně na stanici Českého rozhlasu Vltava, se sporadicky setkáme s tématy týkajícími se tance.

Zbývá nám médium obecně nejsledovanější a tím je televize. Ta může zpřístupnit a popularizovat různé druhy umění, ke kterým si divák možná později najde cestu. Tuto roli by měla plnit veřejnoprávní televize, která disponuje speciálními kanály určenými pro „náročnějšího“ diváka, jako je ČT 2 a hlavně ČT ART. Najdeme zde hudební pořady všeho druhu, občas nějaké to divadelní představení, výjimečně záznam operní, operetní či muzikálové inscenace. Taneční pořady ale téměř žádné. Světlou výjimku tvořil v nedávných dnech přímý přenos České televize Mosty času v choreografii Jiřího Kyliána, který uvedl Balet Národního divadla u příležitosti oslav vzniku republiky.

Tanec však už zdaleka není takovou Popelkou, za kterou jej mediální magnáti stále mají. Potřebuje popularizovat, ukazovat, vysvětlovat a získat diváky. Veleúspěšná show Star Dance to nezachrání. Média v tomto případě spí. Kdo je probudí?

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

Česká televizeČeský rozhlas VltavaDivadelní novinyOpera PlusTaneční aktualityTaneční zona

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červenec 2020

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: