Zemětřesení v Olomouci

Zemětřesení v Olomouci

Zemětřesení v Olomouci

To přeci není možné! Ale ano. V olomouckém stánku umění, v Moravském divadle, sice nedošlo k poškození budovy v důsledku seismických sesuvů půdy, a přesto se tamní baletní soubor otřásl v základech. Odvolání jeho dosavadního šéfa zaplnilo stránky médií a – světe, div se – i v českém baletu se odehrávají skandály. Nedosahují takového ohlasu jako ty politické a neúnavně se vlekoucí záležitosti kolem Čapího hnízda, nicméně poklidné vody domácího tance se neobvykle rozbouřily. Stačilo nezajištění autorských práv na písně legendární liverpoolské čtveřice mladíků, které jako dobrý marketingový tah měly přilákat uměnímilovné diváky do divadla, a věci se daly do pohybu. Ti, kdo nestihli první a druhou premiéru The Celebration Beatles, mají smůlu. Do konce roku beznadějně vyprodané reprízy byly zrušeny a nahrazeny jiným programem.

Zdá se, že olomoucké divadlo zavedlo jakousi novodobou místní tradici. Obdobný husarský kousek se mu totiž povedl již dříve. V roce 2013 muselo dva dny před premiérou stáhnout muzikál Jesus Christ Superstar, když na produkci nemělo potřebnou licenci, a ještě předtím v roce 2011 ke stejnému „nedorozumění“ došlo v případě taneční inscenace Karel Gott, zlatý hlas z Prahy.

Beatlesovská kauza se stala pro dlouholetého šéfa baletu v Olomouci posledním hřebíčkem do rakve. Kolem jeho náhlého odvolání se vznáší mlžný opar, i když vedení divadla připouští, že jedním z důvodů jeho nucené kapitulace byly právě problémy s právy na zmiňované představení. Nouze není ani o škodolibé anonymy na sociálních sítích, nahrávající výroku ředitele Moravského divadla o neutěšené situaci v souboru, jenž zavání správnou dávkou blíže nespecifikovaného alibismu (ale zaplať Bůh za ředitelovo zdůvodnění pronesené na mimořádné tiskovce, vždyť Harapes se o svém odvolání z postu šéfa Baletu ND Praha kdysi dozvěděl prostřednictvím sms!).

A tak nelze než doufat, že s příchodem nového šéfa baletu se od těchto (ne)tradičních moravských zvyků upustí. A naopak se přijmou ty ověřené a korektní. Stačí se poohlédnout směrem západním a zjistíte například, že při fatálních pochybeních neblahé následky stoupají i do vyšších pater dotčené instituce a padá nejedna hlava. Inu jiný kraj, jiný mrav…

Další sloupky si můžete přečíst ZDE. 

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červenec 2020

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: