Moravské divadlo stáhlo kvůli licenci baletní inscenaci Beatles

The Beatles Celebration. Foto: Moravské divadlo Olomouc.

The Beatles Celebration. Foto: Moravské divadlo Olomouc.

Moravské divadlo v Olomouci stáhlo ze svého programu nedávno uvedenou baletní inscenaci The Beatles Celebration, která měla svou premiéru 30. října a 1. listopadu 2018. Oficiálně to vedení divadla na svých stránkách odůvodnilo provozními důvody, za stažením je však problém s licencí. Na případ upozornil Deník, ČTK tuto informaci potvrdili zástupci divadla. Podobná situace se v divadle stala již před pěti lety. Zástupci divadla věří, že se titul vrátí v nejbližší době zpět na olomoucké jeviště.

Dlouho očekávaná inscenace The Beatles Celebration mělo první premiéru 30. října a druhou den poté 1. listopadu, dalšího představení se již diváci nedočkali. „Jelikož se vyjednávání o právech protahovala a nechtěli jsme ohrozit termín premiéry, dohodli jsme se s agenturou na uvedení dvou představení, tedy premiéry a druhé premiéry," řekl ČTK mluvčí divadla David Kresta. Vedení divadla nyní podle něj jedná o prodloužení licence.
Podle Kresty je situace komplikovaná, neboť divadlo jedná s poskytovatelem licence v Londýně, a to zprostředkovaně přes českou agenturu. „I vzhledem k vývoji jednání jsme žili v dobré víře, že do termínu první reprízy získáme plnohodnotnou licenci. Máme předběžný příslib o prodloužení licence a nyní čekáme na potvrzení druhou stranou," doplnil mluvčí divadla. Zástupci divadla věří, že se titul vrátí v nejbližší době zpět na olomoucké jeviště. „Po vzájemné dohodě s agenturou jsme se rozhodli neuvádět původně plánovanou listopadovou a prosincovou reprízu, abychom předešli případným komplikacím při vyjednávání s poskytovatelem licence," dodal Kresta.
Titul divadlo v úterý nahradilo baletním představení Three4Dance, v úterý 18. prosince pak místo původně plánované reprízy inscenace The Beatles Celebration uvede divadlo operetu Na tý louce zelený. Vstupenky zakoupené na původní představení zůstávají v platnosti, nebo je mohou diváci do 30. listopadu vrátit v pokladně divadla.
Poctu legendární britské skupině nastudovalo divadlo v baletním provedení pod choreografií uměleckého šéfa souboru Roberta Balogha. Titul navazoval na úspěch baletního projektu Queen. Tvůrci pro inscenaci vybrali tři desítky skladeb Beatles, které připomínají nejslavnější hity, ale i zásadní momenty z hudebního i soukromého života členů kapely. Vyprodané premiéry se dočkaly ovací vestoje.
Podobný případ řešil Balet Moravského divadla v Olomouci již před pěti lety, kdy nedostalo licenci k inscenaci muzikálu Jesus Christ Superstar. Oznámení o neudělení licence k divadelnímu užití v baletu dostalo vedení divadla přitom krátce před plánovanou premiérou. Odůvodňovalo to tehdy tím, že se situace v oblasti autorských práv posledních pět let stále mění.
O rok později musel baletní soubor Moravského divadla v Olomouci stáhnout z programu chystanou premiéru inscenace klasického baletu Esmeralda, kterou měl nastudovat významný a ve světě uznávaný choreograf Vasilij Medveděv. Divadlo to odůvodnilo technickými důvody. Změnu programu oznámilo divadlo tři měsíce před premiérou, podle Kresty se ještě divadlo nepustilo do příprav ani do chystání kostýmů či scény. Důvodem nahrazení premiérového titulu Esmeralda jiným titulem byla neuskutečněná dohoda s původním inscenačním týmem.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK

Témata článku

Balet Moravského divadla

Moravské divadlo Olomouc

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: