Do kin se vrací Zimní pohádka Christophera Wheeldona


Balet choreografa Christophera Wheeldona Zimní pohádka se po třech letech vrací do českých kin. V přímém přenosu z Královského baletu v Londýně bude k vidění ve středu 28. února 2018.

„Vybral jsem si Shakespearovo dílo, které ještě nebylo vyprávěno tancem a přitom obsahuje nepřeberné množství dramatických prvků a mísí v sobě různé žánry,“ zmínil se Christopher Wheeldon při premiérových přípravách celovečerního opusu pro londýnskou baletní scénu. „Představte si, že máte před sebou dílo, které čítá celkem šest hlavních postav a každé z nich musíte vtisknout jednoznačný, snadno rozpoznatelný a nezaměnitelný taneční rukopis, povahovou psychologii, jež se navíc pod náporem zápletek a vypjatých dramatických momentů vyvíjí. Tomu se říká šichta,“ doplňoval tehdy Wheeldon.
Výtvarník a scénograf Bob Crowley zhmotnil kouzelnou povahu vypravěčské látky – cestování ze Sicílie do nadpozemské Bohemie – do ostrého kontrastu pochmurného sicilského královského dvora s obrovským, živoucím a světélkujícím stromem s žebříky a hravými kostýmy. Cílem skladatele Joby Talbota bylo promísit klasické orchestrální partitury s hudebními prvky world music a folku. Ve druhém dějství k tomu navíc byla vhodná příležitost, kdy se na jevišti objeví živá kapela, která doprovází jarní venkovskou slavnost. Talbot zde propojil orchestřiště přímo s jevištěm a zkomponoval organicky souznící party pro jednotlivé nástroje tak, že symfonickou atmosféru kouzelného příběhu umocnil o lidový koncert na otevřené scéně.
„Shakespearova Bohemia není skutečná země, je to pohádkový ráj a já chtěl vytvořit iluzi právě této imaginární říše,“ vysvětluje své autorské pojetí Talbot. „Potřeboval jsem zkomponovat party na tradiční lidové nástroje zcela netradičně – využít jejich melodickou povahu do úplně nového, nadpozemského tvaru. Zaznějí například tóny indické bambusové flétny zvané bansuri, africké a jihoamerické bubínky či akordeon v hudebním souznění, jež nelze zasadit do známého zeměpisného rámce. V této náročné fúzi mi navíc velice pomohl výtečný dirigent, který celou dobu střežil dokonale harmonické splynutí symfonického orchestru s živou kapelou přímo na jevišti,“ dodává.
Role osudem těžce zkoušené sicilské královny Hermiony se ujme Lauren Cuthbertson, jejího muže a paranoidního krále Leonta ztvární Ryoichi Hirano. Sarah Lamb vystoupí jako odvržená dcera Perdita a v roli mladého prince Florizela, jenž se do ní zamiluje, se představí Vadim Muntagirov. V dalších předních rolích vystoupí Laura Morera a Matthew Ball.

Kdy a kde:
28. února od 20:15 – přímý přenos

Praha – Bio Oko
Hradec Králové – Bio Central
Mariánské Lázně – kino Slavia
Rýmařov – kino Rýmařov
Turnov – kino Sféra

Zdroj: Balet v kině

 
 

Nahoru

Žádné komentáře

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: