Současný tanec family friendly?


Aspoň v Praze je zvykem, že na balet, operu i divadlo se rodiny s dětmi, babičkami a dědečky vypravují v sobotu nebo v neděli po obědě. Přitom nemusí vždy jít o představení určená dětskému publiku – o víkendu některá kamenná divadla hrají pro dospělé i odpoledne. Například Kyliánovy Mosty času jsou jistě skvělým zážitkem pro diváka jakéhokoliv věku.

Znám mnoho lidí, kteří za kulturou (do kina a na činohru) chodí výhradně o víkendu a odpoledne – mají na to čas, nepadají únavou po práci, nešrotuje jim v hlavě, co ještě musí zařídit, než půjdou spát… Rodiče snadněji najdou v tento čas hlídání pro děti, anebo pokud mají děti větší, mohou je vzít s sebou. Ti, co bydlí za Prahou, se nemusí strachovat, že jim ujede poslední večerní spoj, a navíc stihnou před odjezdem domů ještě nějaký drink… Ze své současné role mohu říct, že představení v jinou než večerní hodinu ocení i ženy na mateřské.

Už dlouho si lámu hlavu, proč se nápad pořádat matiné nepřenesl i do prostředí současného tance. Tam je odpolední divák zatím odkázán především na vyloženě dětská představení, která duši dospělého diváka přes veškerou kvalitu tolik neuspokojí. V denních hodinách hraje jen velká část tanečně-pohybových festivalů, naposledy teď Čtyři dny, v létě Tanec Praha či Letní Letná – těchto příležitostí je ale pohříchu málo.

Tak co, programoví ředitelé Ponce, divadla Studia Alta, Archy, Alfreda ve dvoře…? To by mohla být výzva! Nechcete zkusit pravidelně zařazovat představení pro dospělé i do odpoledních hodin? Nechcete být family friendly?

 

Další sloupky naleznete zde.

Autor: Lucie Štádlerová
 
 

Nahoru

Jitka Tázlarová, 01-11-18 11:23:
Termínem matiné (fr.) je označováno kratší dopolední představení, koncert nebo slavnost.
Také krátký župánek obvykle zdobený jemnou kožešinkou zvaný matiné, si v minulých dobách
oblékaly dámy k ranní toaletě.

Přidat komentář

* - povinné pole

*
*

Nahoru

Taneční kalendář:

<<   >>
>>DIÁŘ NA CELÝ MĚSÍC<<
po ut st čt so ne
  •  

Tento den na pořadu:

  •  
 
*pro další akce vyberte den (měsíc) v kalendáři
Licence Creative Commons
Taneční aktuality.cz, jejímž autorem je Taneční aktuality o.p.s., podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .
Vytvořeno na základě tohoto díla: www.tanecniaktuality.cz
Podpora a partnerství: