Rewan El-Ghaba: „Fascinuje mě mimické umění“

Rewan El-Ghaba: „Fascinuje mě mimické umění“

Rewan El-Ghaba: „Fascinuje mě mimické umění“

Rewan El-Ghaba je v současné době jedinou představitelkou mimického divadla v Egyptě. Absolvovala vysokou školu, Institut divadelního umění, v Káhiře, obory herectví a divadelní režie. Kromě toho, že je už profesionální herečka a účinkuje v egyptském Státním divadle a ve čtyřech hlavních rolích v televizním seriálu, pracovala dříve také jako modelka. Nedávno začala ve Státním divadle režírovat novou hru a vedle toho se v Egyptě zasazuje o rozvoj mimického divadla. Na podzim přijede se svým souborem a představením s názvem The Mime Show do České republiky. Představí se na mezinárodním festivalu Mime Fest v Poličce, který proběhne od 15. do 20. září 2014.  Už jste někdy vystupovali v zahraničí?
Ne, je to poprvé, co budeme hrát mimo Egypt. Jsme velmi poctěni, že se můžeme účastnit mezinárodního festivalu Mime Fest v České republice. Musela jsem přeobsadit skoro celý soubor, protože někteří herci nedostali víza. Nebylo to vůbec jednoduché vycestovat pracovně z Egypta, takže si toho nesmírně ceníme. Do České republiky zamíří deset členů souboru, přestože původní obsazení je šestnáctičlenné. Ale s velkým úsilím a pílí se momentálně připravujeme na Mime Fest a děláme pro tuto událost maximum.  Jaká je historie pantomimy v Egyptě?
V historii Egypta nemáme žádná fakta v souvislosti s uměním pantomimy. Některé části egyptského lidového dědictví se podobají přístupu mimického divadla, například stínové loutkové divadlo, sufijský tanec nebo tradiční lidoví vypravěči příběhů rozvíjeli tělesné metody a výrazové prostředky beze slov. Zde můžeme hledat analogii v kontextu mimického divadla.  Co vás přimělo dělat pantomimu?
Jako režisérka a herečka hledám neustále nové způsoby vyjádření. Fascinuje mě mimické umění – řeč těla a mimiky, která spojuje lidi z celého světa. Proto jsem se rozhodla udělat moderní mime show, která se skládá z deseti různých scén. Každá z nich má svůj vlastní pohled nebo vlastní styl.  Jak dlouho funguje váš soubor?Na našem projektu pracujeme od roku 2011.  Kolik je v Egyptě souborů zabývajících se pantomimou?
V Egyptě je jen málo mimů. Dali by se spočítat na prstech rukou. Ti se ale zaměřují pouze na klasickou podobu pantomimy, která je zastaralá. Nicméně náš soubor je momentálně první a jediný v Egyptě, který se zabývá moderní pantomimou a představuje nové a odlišné představy.  Kde hledáte inspiraci?
Inspiruji se mnoha lidmi po celém světě, kteří dělají mimické umění. Někteří z nich jsou nám dobře známi. Inspirovali mě Marcel Marceau v technice, Rowan Atkinson v nápadech nebo David Armand a jeho smysl pro humor. Tady v Egyptě nemáme možnost vidět moderní pantomimu, takže hodně hledám na internetu. Zajímám se o mladé umělce, komiky a tanečníky se silným výrazem. Důležitý je pro mě význam a smysl tohoto umění, ne sláva a popularita umělce. Soubor El-Ghaba vystoupí na Mime Festu 16. září 2014 v Poličce. Více informací na: www.mimefest.cz.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: