recenze

Energie, dynamika a souhra Okamžiku

Tuzemský novocirkusový soubor Cirk la Putyka letos slaví patnáct let své umělecké činnosti. Tak jako komponovaný program Cesty symbolicky uzavřel první dekádu existence, odehrává se i nynější novinka nazvaná Okamžik v šapitó Azyl 78 na pražském Výstavišti.

Four more – Ženská těla oděná do šerosvitu

Co znamená být ženou? Jak na ženy nahlížíme? A jak se vidí ony samy? V rámci letošního již 9. ročníku pražské divadelní přehlídky Venušiny dny, věnované ženskému autorskému divadlu, se představilo i polské divadelní uskupení Teatr a Part. 

Julie a Romeo jako „Senior House Story“ na jihu Čech

Balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích obdaroval diváky na začátku měsíce lásky novou premiérou, střiženou triem inscenátorů (Dodo Gombár, Ondřej Vinklát, Tomáš Rychetský) jako pohybové divadlo ve stylu postmoderny 90. let minulého století.

(Ne)nápadný půvab Coco Chanel

Balet Národního divadla Brno patří k těm odvážlivcům, kteří se nebojí riskovat, a pravidelně zařazuje do svého repertoáru autorské projekty. Naposledy dostal příležitost na podzim loňského roku Radu Poklitaru v triptychu Bdění.

Kdo je v Česku hrdina?

Oba mají ty nejlepší úmysly, oba jsou svým způsobem odvážní, oba jsou Češi, oba věří, že mají pro to, co dělají, dobré důvody, oba chtějí ochránit ty druhé. Ona je novinářka. On důchodce. Co je spojuje a zároveň rozděluje? Různě pojatá pravda. 

Don Quijote v Ústí nad Labem dramaturgický směr nemění

Marná opatrnost, Romeo a Julie, Louskáček, Spící krasavice a nejnověji Don Quijote. Při tomto výčtu většiny novinek na repertoáru posledních let by se mohlo zdát, že se v recenzi budu věnovat nějakému velkému baletnímu tělesu s kolektivem nabitým prvotřídními sólisty. 

La Dolce Vita – Bezdomovectví optikou růžových brýlí

Poslední roky patří premiéry souboru DEKKADANCERS mezi ty, které se vyhlíží s velkým očekáváním. Původní uskupení kamarádů a známých z Baletu Národního divadla se v posledních letech etablovalo v plně profesionalizovaný soubor, jež táhne pozornost odborné i laické veřejnosti. 

Cyklus GEORGET

Balet Národní divadla hostil na začátku dubna izraelský soubor SOL Dance Company choreografa Eyala Dadona, který se na Nové scéně představil s díly GEORGET a T.O.M.L. 

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE